Hırs, insanın hayatındaki en uç duygulardan biri. Öyle ki, bu duygu sizi başarıdan başarıya ulaştırabileceği gibi tam tersi olarak depresyonun en kötü anlarını da yaşatabilir. Bu iki aşamanın hangi tarafında yer alacağınız ise tamamen size bağlı: Kriz anlarını nasıl yönetebileceğinize, başarılı olduğunuzda nasıl davranacağınıza ve ideallerinizi gerçekleştirme sürecinde kendinizi nasıl idare edebildiğinize..

İlk kısım, hırslarınızla kriz yönetimi arasındaki bağlantı. Şunu bilmelisiniz ki; hayallerinize giden yolda her zaman problemlerle karşılaşacaksınız. Eğer hırslarınızı doğru kullanabilirseniz içinizdeki istek sayesinde o süreci hevesiniz kırılmadan atlatabilirsiniz fakat hırslarınızı doğru yönetemediğinizde içinizde öfke birikir ve yapmamanız gereken hatalar yaparak elinizdekini de kaybedersiniz. Bu nedenle, kötü anlarda hırsları biraz dizginleyin ve sadece ayağa kalkmanızı sağlayacak itici güç olarak kalmasını sağlayın. Çalışmalarınız devam ederken hırsları yönetmek ise, başarıya giden yolda her şeyi mübah saymamanızı sağlar. Bunu yapmazsanız başarmak için yanlış yolları da denersiniz ve bu sizi başarıdan daha da uzaklaştırırken daha kötü yollara yöneltir.

Hırsı yönetmenin en kritik dönemlerinden biri ise, başarıdan sonra süreçtir. Eğer başarıdan sonra hırslarınız sizi, “ben yaptım, ben oldum artık” düşüncesine yöneltirse yaptıklarınızla bütün başarıları yıkmaya başlarsınız. Aslında uzmanı olmadığınız işlere girmeye başlayabilir, elinizdeki birikimi yanlış yerlere harcayabilir, çevrenizdeki başarılı olmanızda katkı sağlamış insanları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Sonrasında başladığınız noktaya geri dönerken artık hevesinizi de kaybetmiş olarak bulursunuz kendinizi.

Bu nedenle, hırslarınız her zaman olmalı fakat bu hırsları hep siz yönetmelisiniz. Kararlarınızı hırslarınız değil mantığınız vermeli. Hırsların görevi sizi kamçılamaktan ibaret, bunu unutmamanız gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, hırslarınızı şu anda kontrol ettiğinizi düşünseniz de o olayları yaşarken iradeyi her zaman yönetemeyebiliyoruz. Bunun önüne geçmek için farklı insanların hikayelerini okuyun. Başarılı ya da başarısız olan insanların bunları nasıl gerçekleştirdiklerini inceleyin. Bunları okudukça bazı düşünceleri daha içten şekilde benimseyeceksiniz ve benimsediğiniz bu fikirler, yukarıda sözünü ettiğimiz kritik anlarda hırslarınızı törpüleyebilmenizi sağlayacak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: