Değerli okuyucu, öncelikle şunda anlaşalım: Hayatın boyunca hiçbir zaman her şey yolunda gitmeyecek. Terfi aldığında başka bir yerde yaşayacaksın, ruh eşini bulduğunda hayat sana başka yerden vuracak, başka güzel bir şey yaşadığında kısa süre sonra aklına gelmeyecek kötü durumlarla karşılaşacaksın. İlk yaşadığımda ben de böyle düşünmüştüm, “bu dünyanın loserı ben miyim?” diyordum fakat hayır, durum böyle değil. Olayı bir tek ben yaşamıyorum, hiçbirimiz de loser değiliz. Hayatın işleyişi böyle.

Bunun tek çözümü ise hiçbir zaman pes etmemek. Evet, hepimiz insanız ve duygularımız var. Bu nedenle içten içe üzüleceksin, ağlayacaksın fakat bunları bir süre yaşayıp yoluna bakacaksın. Çünkü bunu yapmadığında hayat sana kötü olayları sıralamaya devam edecek, zaaflarını kullanıp seni yok etmeye çalışana kadar peşini bırakmayacak. Hayatın seninle bir problemi yok, sadece pes edenlere karşı bir nefret besliyor. Ayağa kalkıp direndiğinde sana saygı duyup istediklerini verecek, yaşanmışlıklarla teyitli bu durum. “Ben, kaldırabileceğimin çok daha ötesinde şeyler yaşadım. Bu saatten sonra yenilgiyi reddedip ayağa kalkacak takatim yok.” diyebilirsin, buna saygı duyuyorum çünkü acılarını bilmeden yorum yapamam fakat sen de şunu bil lütfen; hayat sana o acıları yaşattıysa demek ki iradenin ne kadar güçlü olduğunu biliyor. Hayat, eşit olmasa da en azından adil bir rakip; kime hangi zorluklar yaşatacağını seçiyor.

Buradaki amacım sana içi boş motivasyon sözleri aşılamak değil, hayatının kalan süreciyle ilgili spoiler vermek. Hayatının kalan kısmını Black Mirror: Bandersnatch filmi gibi düşün. Önünde iki yol var, ikisi ayrı rotalara gidiyor: Birinciyi yani acılarınla yaşamayı seçersen hayat üzerine gelmeye devam edecek ve aldığın mağlubiyetlerle bir süre sonra psikolojik çıkmazların içine düşeceksin. Eğer ikinciyi seçersen hayat yaptığı atakları kesip hafiften defansa çekilmeye başlayacak. Sen üzerine doğru gittikçe yenilgiyi kabullenen takım olacak ve sahadan çekilip senin galibiyetini izleyecek. Bunu fazla iddialı bir şekilde dile getirdiğimi düşünebilirsin, bu düşüncende haklısın da aslında. Çünkü farklı takımların oynadığı bu maçları onlarca kez izledim, oyunun işleyişi hiç değişmiyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: