Hayatınıza Mottolar Katın

Hayatınıza Mottolar Katın #2: Fortis Et Liber

Üniversite yıllarında defterime kaydettiğim bu motto, üzerinde en çok düşündüğüm ve beni en çok kamçılayan cümlelerden birine sahip. Türkçesi “Güçlü ve Özgür” olan bu söz, özellikle de gücün ve özgürlüğün tanımını kendi içimde yeni yeni yapmaya başladığım bir dönemde hayatıma girdiği için kendi adıma daha farklı bir kategoriye sahipti. O dönemden önce benim için güçlü olan herkes aynı zamanda özgürdü zaten. Güçlü olmak ise, maddi imkanların iyi olmasıydı. Dolayısıyla maddi imkanı yerinde olan herkes aynı zamanda hem güçlü hem de özgürdü.

Üniversite yıllarında ise bunun tam olarak böyle olmadığını anlamaya başladım. Evet, bu üç kavram birbiriyle bağlantılıydı fakat çok keskin bir düz orantı yoktu. Okula lüks arabayla gelen pek çok kişi; aileleriyle taban tabana çelişen kararlar alamazdı, onların gelecek planlarını dahi aileleri kendilerine göre yapmaktaydı. Öte yandan sosyal hayatımda da farklı bir kitle gördüm. Bunlar da zenginliğe başkalarına bağımlı kalarak ulaşan kitleydi. Bu kitlenin de güçlü olduğundan bahsedemezdik, onlar da özgür değildi. Özgürlükleri, bağımlı oldukları kişilerin sınırlarına kadardı. Bu gibi pek çok durum bana şunu öğretti; güçlü ve özgür olmak için maddi imkanlar önemlidir fakat onu maddi kazancı ana hedef olarak ele almamalısın. Güçlü ve özgür olmak isteyenler için o sadece bir araçtan ibaret. Bunu bizzat görerek öğrenmek, kendi hayat kurallarımı belirlerken önemli bir etken oldu.

Şu ana kadar yaşadığım süreç gösteriyor ki “fortis et liber” olmaya odaklanmak hiç de fena sonuçlar getirmiyor. Aldığın kararlardan pişmanlık duymayıp onları bir öğrenme süreci olarak görebiliyorsun, insanlar senin ilkelerine saygı duyup gereken noktalarda yardımcı olmaya çalışıyorlar, güçlü ve özgür algısını oluşturduğun için sana karşı sosyal bir saygınlık oluştuğunu hissedebiliyorsun. Bu nedenle sizlere de öncelikle “fortis et liber” mottosunu kendi içinizde anlamlandırmanızı, eğer kendi doğrularınızla uyum gösteriyorsa bu mottodan çıkardığınız sonuçları hayatınızda uygulamanızı öneririm.

%d blogcu bunu beğendi: