Mottoların hayatımızda çok önemli yeri olduğunu düşünen biri olarak lise yıllarından beri sadece mottoların yer aldığı bir defter tutuyorum. Bunların amacı gaza getirmekten ziyade düşünmeye sevk etmesi. Per Aspera Ad Astra ise kendi adıma bu mottoların en özel olanlarından biri. “Zorluklarla Yıldızlara” diye çevirebileceğimiz bu sloganı ilk olarak Fenerbahçeli voleybolcu Eda Erdem’in bio yazısında görmüştüm ve ilgimi çekmişti. Sonrasında araştırdığımda Haggard’ın bu isimle bir şarkısının olduğunu ve isim hikayesinin Ay’a yolculuk yıllarından kaldığını öğrendim. O dönemde deneme uçuşları sırasında hayatını kaybedenler için rokete “Per Aspera Ad Astra” sloganı yazılmış ve bu sayede ekibin hayatını kaybedinleri hep anması amaçlanmış.

Bu mottonun kendi adıma oluşturduğu düşünceler ise, olayların perde arkasını görebilmemle ilgili. Özellikle lisede, bir konuda ilki başaran insanların hikayelerini çok fazla şekilde inceliyordum ve sürekli olarak onların serüvenlerini merak etmekteydim. “Per Aspera Ad Astra”, bu merakıma en iyi yanıtlardan biri oldu zaman içerisinde. Aslında her başarının geri planında büyük olayların döndüğünü, insanların bu yolculukta ne gibi zorluklar (challenge) yaşadığını fark etmeye başladım. Bu mottoyu başlatan Ay yolculuğundaki astronomlar ilk örnek. Onun dışında; Kathrine Switzer’in Boston Maratonu’na kadınların da katılması için verdiği savaş, Jack Ma’nın Alibaba’yı kurmadan önce onlarca kez iş mülakatlarından reddedilip pek çok kez kendi işinde batması (fail etmesi) bu konuda gözlemlediğim onlarca örnekten yalnızca ikisi.


Bu gözlemlerim, başarıya giden yoldaki zorluklara daha farklı bakmamı sağladı. Aslında onlar problem değil, başarıya ulaşmamız için birer araçmış. Bunu, olaya daha farklı bakmaya başladığımda fark ettim ve hayatımda uygulamaya başladım. Tabi ki benim de içsel motivasyonumun sınandığı, bir şeylerden sıkılmaya meyilli olduğum anlar oluyor fakat o anlarda kendimi güncellemek için bu mottolara bakıp benim için taşıdığı anlamları düşünüyorum. Bu beni uzun bir süre deşarj ediyor.

Birer öğreti olarak bakan herkesin bu mottolardan hayatına ve kariyerine önemli notlar çıkaracağını düşündüğüm için defterimdeki mottoları serinin birer parçası halinde yayımlamaya karar verdim. Bu konuda sizin de paylaşmak istediğiniz mottolar olduğunda ya da Per Aspera Ad Astra’nın sizde yaptığı etkiyle ilgili hislerinizi paylaşmak isterseniz benimle mucahit@payeplon.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: