2006 yılının 3 Ekim günü.. Akşam pasta eşliğinde doğum günümü kutlamayı düşünürken babam eve gelip 20 yıldır çalıştığı firmadan tazminatsız olarak çıkarıldığını söyledi. İlk başta olayı idrak edememiştim, nasıl bir şeydi yani bu? Sonra akşam evde aile büyükleri konuşunca fark etmiştim, bizi sıkıntılı bir süreç bekliyordu. Aslında daha da saçma olanı: Bu kararın tamamen bir yöneticinin hatalı kararı üzerine alınmasıydı. O öyle sağlam bir firmaydı ki, en suçlu kişileri bile en azından tazminatını vererek işten çıkarırdı. Bu iş kazasında tazminat ödememesi düşünülemezdi. Yine de bu olay bir şekilde olmuştu ve sonraki iki yıl boyunca ciddi bir maddi çıkmazın içine düşmüştük. Bu niye bizim başımıza gelmişti ki? Böyle bir problemin ortasında neden kalmıştık?

Aradan iki yıl geçti, temyiz vs. bütün süreçler tamamlandı ve çok şükür en azından tazminat hakları karşılanmıştı. Çok kısa süre sonra gazetede bir habere denk geldik: O büyük firmada çeşitli yönetimsel problemler yaşanıyormuş, süreç iflasa kadar gidebilirmiş. Nasıl yani? Evet, tam da böyle oldu. 1000’in üzerinde çalışanı olan, sektörünün lideri firma sonrasında iflasını açıkladı. Halen çok sayıda çalışan tazminatını almak için uğraşıyor. Bu durum şu anlama geliyordu: Eğer o yönetici iş kazasına neden olmasaydı muhtemelen biz de aynı şeyi yaşayacaktık. Bu sefer 22 yılın tazminatı alınamayacaktı ve aradaki iki yılda yaşadığımızdan çok daha büyük problemlerle karşılaşacaktık.

Bunu elbette o anda öngörememiştik. Oysa ki hayat bizim öngördüklerimizin çok daha ötesinde bir olgu. Bu nedenle, yaşadığınız olumsuz olaylardan sonra dünyanın sonuymuş gibi bir düşünceye kapılmayın. İş bulamamak, denediğiniz bir şeyin başarısız olması ya da başka herhangi bir olumsuz durum sizi dibe çekmesin. Sonuç itibariyle hepimiz insanız ve duygularımız var, elbette sizi olumsuz etkileyebilir fakat günün sonunda bu olumsuzlukların size daha iyi şeylerin kapısını açacağını bilin. Bunu bilmek en azından o anda soğukkanlı kalmanızı ve yolunuzda devam edebilmenizi sağlar. Kriz anları için en önemli unsur da zaten bu iki yetkinliği korumaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: