KİŞİSEL GELİŞİM İLETİŞİM

Hayallerinize Giden Yolda Ailenizle Ters Düşebilirsiniz

Herkesin anne ve babası, evlatları için en iyi olan şeyin gerçekleşmesini ister. Özellikle de 21. yüzyıl ebeveynleri, kendileri maddi imkansızlıklarla yaşadıkları için çocuklarının bunu yaşamaması için uğraşırlar. Bunun sonucunda sizden beklentileri ise, bu maddi problemleri yaşamayacağınız bir kariyere sahip olmanızdır. Tabi bir de unvan (title) takıntısı var. Aileler, bu iki istek birleştiğinde çocukları için “doktor, avukat, mühendis, öğretmen, bankacı” gibi meslekleri uygun bulmakta.

Şu konuda anlaşabiliriz sanırım; yukarıdaki mesleklerin hepsi birbirinden değerli ve toplumumuz için hepsinin ayrı önemi var. Bununla beraber, ailelerin bakış açısını yansıtan dünya artık dönüşüyor. Bu nedenle kendinize kariyer planlaması yaparken ailelerinizin planları yerine daha farklı motivasyon kaynaklarınız olmalı, hayalleriniz gibi. Bu hayallerin sizi çok zengin yapacağını iddia edemem fakat maddi açıdan yeterli seviyeye getirip, içsel huzurunuzun mutlu olmasını sağlayacaktır. Çünkü sizin alanınız o, anlıyor musunuz? Sizin fark yaratacağınız, insanların size gerçekten uzman gözüyle bakacağı alan hayallerinizde yatıyor. Yalnızca hayallerinizdeki işi yaparsanız o içsel mutluluğa ulaşabilirsiniz. Bu, dövme sanatçılığı ya da farklı sunuş stilleri geliştirdiğiniz şef garsonluğa kadar bambaşka meslekleri içerebilir.

Pek çok aile ise son cümledeki mesleklere olumsuz bakacaktır. Aslında kendi bakış açılarında haklılar. 30 yıl önce üniversiteden mezun olduğunuzda bölümünüzle ilgili işiniz hazırdı, zaten çok farklı mesleklerin gelir modeli de yoktu. Oysa ki şu anda bunun çok daha tersi bir dünyadayız. Seçkin olarak görülen mühendislikte yaklaşık 100 bin işsiz bulunuyor. Üniversite sınavında ilk 3-5 bine girip Tıp okuyan doktorlar, işlerini iyi yapmadıkları gerekçesiyle şiddete uğruyorlar; günde 60 kişiye bakması beklenen doktorun bunu nasıl yapabileceğini hiç düşünmeden. Öte yandan devlet memuru olmak zaten çok zor, mevcut çalışanların da önemli bir kısmı mutsuz. Devlet dairelerine gidip jest ve mimiklerine baktığınızda bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Aileler de aslında size bu meslekleri önerirken bu durumları görüyor fakat dijitaldeki fırsatları bilmiyorlar, tek fark bu. Birkaç sosyal medya ünlüsüne farklı konseptlerde dövmeler yaptığınızda onlar bunu Instagram’da paylaşırsa kısa sürede yüzlerce müşterinizin olabileceğinden haberdar değiller. Youtube’da kaliteli içerikler üretip kitle yarattığınızda sektördeki markalarla işbirliği yapabileceğinizden haberdar değiller. Bunlar onların hatası değil, muhtemelen bizler de yıllar sonra kendi çocuklarımızın kariyer seçeneklerini anlayamayacağız, çünkü “dönüşüm” tam da böyle bir şey.

Aileniz sizi farklı kariyer rotalarında destekliyorsa şanslısınız, desteklemiyorsa da bunu bir zorluk ya da meydan okuma (challenge) olarak düşünüp devam edin. Ailenize, “Ben bunu heves olarak değil, gerçekten hayalim olduğu için yapıyorum. Biraz sabrettikten sonra hem maddi imkanlar hem de iç huzur açısından istediğim hayata ulaşacağım.” cümlesinin yaratacağı güveni verin. Bunu iyi bir şekilde anlattığınızda günümüz ailelerinin anlayış göstereceğini düşünüyorum. Size çok fazla inanmayabilirler, bu problem değil. Bir şeyler başarıp ortaya somut doneler sunduğunuzda inanacaklardır. Yeter ki rotanız iç huzurunuz ve hayalleriniz olsun..

%d blogcu bunu beğendi: