1)Sorgulayın: Rutin olarak ayda bir –sadece hayatınızdaki değerli insanları düşüneceğiniz- 8-10 kilometrelik yürüyüşlere çıkın. Bu esnada, hayatınızdaki insanlara verdiğiniz değeri ve bunlardan aldığınız karşılığı düşünün. En yakın arkadaşınız mesela, siz hata yaptığınızda bunu tolere eder mi? Ya da sevgiliniz için yaptığınız son fedakarlığın benzerini gelecekte o da sizin için yapabilir mi mesela? Bunları yürüyüşte sakin kafayla düşünmek, insanların hayatınızdaki var olan ve aslında olması gereken yerlerini fark etmenizi sağlar. Belki en yakın arkadaşınıza aslında o kadar da fedakarlıkta bulunmamanız gerektiğini, belki de çok fazla konuşmadığınız bir arkadaşınızın aslında hayatınızdaki en güvenilir kişi olduğunu fark edeceksiniz. Sakin kafayla yapılan yürüyüşler bu konuda çok iyi bir ambians olma özelliği taşır.

2)Vazgeçilmez Olmadığını Hissettirin: Hayatınız boyunca değer verdiğiniz çok sayıda insan olacak. Bu insanlara değer vermeye devam edin fakat vazgeçilmez olmadıklarını da hissettirin. Bunu özellikle size karşı yanlış davranmaya meyilli olduklarında yapabilirsiniz. Çünkü karşı taraf bunu hissetmediğinde sizi “elde var” olarak görüp, duygu ve düşüncelerinizi bazen umursamayabilir. Vazgeçilebilir olduğunu bildiğinde bu davranışları yaparken bir kez daha düşünecektir.

3)Birden Fazla Arkadaş Ortamı Oluşturun: Bu madde biraz daha kendi içinizde geçerli. Eğer vaktinizin çoğunluğunu bir kişiyle ya da bir grupla geçirirseniz on(lar)a hata yapmaları için fırsat tanımış olursunuz. Çünkü hatalı davranmak için yüz bulurlar ve sizin bunu umursamayacağınızı düşünürler. –ya da bunu umursamazlar- Birden fazla ortamınız olduğunda ise takıldığınız gruplardaki insanlar vazgeçilebilir olduklarını bilirler ve sizinle aynı samimiyeti korurken davranışlarında daha dikkatli olurlar.

4)Fedakarlığın Sınırlarını Belirleyin: Hepimiz çevremizdeki değer verdiğimiz insanlar için yeri geldiğinde maddi-manevi fedakarlıklarda bulunabiliriz fakat bunun sınırını belirlemek gerekiyor. Bunun için hayatınızdaki insanları bir liste haline getirip puanlama yapabilirsiniz mesela. Böyle bir puanlama listesi yapmak, kime ne kadar güvenebileceğinizi gösteren veriler sunacaktır.

5)İlgi Görme ve Gösterme Oranınızı Dengeleyin: Bazen birilerini arkadaş ya da sevgili olarak çok sevebilirsiniz. İçinizdeki bu sevgiyi daha fazla ilgi göstererek karşı tarafa yansıtmak çok insani bir duygu fakat maalesef bunu dizginlemeniz gerekiyor. Çünkü gereğinden fazla ilgi göstermek karşı tarafı etkilemeyip mutlu da etmediği gibi, tam tersine güveninizi zedelemek gibi çeşitli problemlere de yol açmakta. Buradaki “gereği” ise, karşı tarafın size gösterdiği ilgi seviyesi kadar. Belki bazen ilk adımı atmak için gördüğünüz ilginin bir tık ötesini gösterebilirsiniz fakat bunu tek seferlik güzel şeyler olarak bırakın, süreklilik haline getirmeyin. Hem böylece o attığınız adımların kıymeti de daha iyi bilinecektir. Günümüzde yaşanan güven kayıplarının önemli bir kısmının kıymet bilmemek üzerine yaşandığını düşünürsek bu yaklaşımı sergilemeniz fazlasıyla önemli.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: