Günümüzde pek çok alan iç içe geçmiş durumda, dolayısıyla artık kariyer planlarken net hedeflerden ziyade büyük resimlere odaklanmak gerekiyor. Nitekim; tam meslek sunmayan disiplinlerin son yıllarda üniversite bölümleri olarak revaçta olması da bununla ilgili. Bu durum çeşitli avantajlar sağlarken öğrenci ve yeni mezunlara ekstra sorumluluk yüklüyor: Mümkün olduğunca her alanda bilgi sahibi olmak. Çünkü o alanlar bir şekilde hayatınıza girip size daha iyi fırsatların önünü açabiliyor. Bu konuda size yardımcı olabilecek kaynaklardan biri ise fuarlar.

Türkiye’deki fuarların iyi özelliklerinden biri, çoğunun ücretsiz olması. Dolayısıyla fuarlara gidip keşifler yapmak size maddi külfet oluşturmayacaktır. Belli periyotlarla farklı sektörlerin fuarlarına gidin ve firmaları tanıyın. Bu firmalar ne gibi ürünler üretiyor, hangisi ön plana çıkıyor bunları öğrenmeye çalışın. İleride o sektörden bir firmanın iş görüşmesine gittiğinizde kendinizi çok daha iyi bir şekilde ifade edebilirsiniz. Ayrıca fuarda aldığınız bilgiler doğrultusunda sektöre dair çeşitli eksiklikler görüp o konularda daha sonra projeler geliştirmeniz de mümkün. Tüm bunların yanı sıra, fuarların network anlamında da çok değerli katkıları bulunmakta. Eğer kendinizi profesyonel bir üslupla tanıtabilirseniz pek çok firmanın yetkilileri de sizinle iletişim kurup bilgi alışverişi konusuna sıcak bakacaktır. Bu noktada, okuduğunuz bölümle ilgili fuarlar öncelik taşısa da mümkün olduğunca tüm sektörlerin fuarlarına yönelmenizi öneririz. Çünkü buradaki amaçlardan biri, mevcut çizginizin dışına çıkıp farklı olayları gözlemlemeniz.

Bu fuarlar sizin için başlangıçta sıkıcı gelebilir. Bir İktisat öğrencisi olarak hidrolik fuarında yer almanın size kazanımı olmayacağını düşünebilirsiniz fakat sonraki süreçte tahmin edemeyeceğiniz durumların oluşacağını söylemek isteriz. Bu nedenle fuarlara bir şans verin ve iş dünyasını doyasıya keşfetmeye çalışın. Emin olun ki ziyaretçi olarak tam verimlilikle değerlendireceğiniz bir günlük fuar, bizzat çalışacağınız 30 günlük zorunlu stajdan bile çok daha büyük kazanımlar sağlayabilir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: