Geçenlerde birkaç dostumla ihracat-ithalat üzerine konuşurken konu Çin’den ithalat yapma üzerine geldi. Daha önce Çin’den mal alıp iç piyasada satan dostlarımdan birisi anti-damping ve sübvansiyon vergilerinden dem vurup bunun pek mümkün olduğunu söyleyince bu kez de ürünü Çin’den ithal edip burada işledikten sonra ihracatını yapma olasılığını sordum. Yine aynı durumun olduğunu söyledi. O anda fark ettim ki dahilde işleme rejiminden pek haberi yoktu. Aslında genel olarak dış ticarete hevesli olan pek çok kişinin de bu avantajdan haberi yok. Bilen firmalar da dahilde işleme rejimini uygulayacak uzman bulamamakta. Bu nedenle dar bir alanda fakat katma değerli bir iş imkanıyla karşı karşıyayız aslında.

Öncelikle dahilde işleme rejiminin ne olduğunu tanımlayacak olursak; bu bir izin belgesi. Eğer üretmek istediğiniz bir ürünün hammaddesi Türkiye’de yoksa ya da çok kısıtlıysa o hammaddeyi yurt dışından çok büyük vergi avantajlarıyla getirebiliyorsunuz. (Tabi o hammaddeyi burada işleyip ihracatını yapmak zorundasınız, aksi takdirde önemli yaptırımları bulunuyor.) Bu durum pek çok sektörde büyük avantaj yakalamanızı sağlıyor. Buradaki en kilit nokta ise, dahilde işleme rejimini izin belgesini alacak olan kişi. Bu kişinin mevzuatı tam olarak bilmesi gerekiyor, aksi takdirde süreç uzayacak ve çeşitli problemler yaşanacaktır. Bunu freelance olarak yapabileceğiniz gibi, bir firmaya dış ticaret çalışanı olarak girmek için uzmanlık alanı olarak da kullanabilirsiniz.

“Mevzuatı Takip Etmenin Önemi” adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi, dış ticaret gibi sektörlerde ön plana çıkmak için mevzuatı iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü dış ticaret, ince detaylarda saklı bir departman. Dahilde işleme rejimi de bu ufak detayları içerisinde barındırıyor. Yukarıdaki freelance imkanının olduğunu söylesem de açıkçası kişisel düşüncem, dahilde işleme rejimini dış ticaret yetkinlikleriniz arasına eklemeniz yönünde. Böylece birkaç yetkinliği birleştirip dış ticarette daha büyük ölçekli kazanımlar elde edebilirsiniz. Bu birikim sayesinde organize sanayi bölgelerinde işe giriş için fazlasıyla ikna edici toplantılar yapabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: