Paxil, Prozac, Efexor, Xanax, Celexa, Rexapin, Zoloft.. Depresyon sürecine girdiğinizde artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Hayatın hiçbir anlam etmediği düşüncesi, bu düşüncenin dönem dönem getirdiği intihar isteği ve bu anlarda en yakın arkadaşınız olan yukarıdaki ilaçlarla adeta farklı bir boyuta giriş yaparsınız. Aslında bu süreçte ilaçlardan ziyade iki şey çok daha ön plana çıkıyor; bakış açınız ve arkadaşlarınız. Eğer hayatın geri kalanını vakit geçirmeye değmez bir zaman dilimi olarak görmeye devam ederseniz bu durumda ilaçların yapabileceği pek bir şey yok, en fazla o anki kaygı seviyenizi düşürebilir fakat bu uzun vadeli olmaz.

Hayatta her şeyin iletişimle çözülebileceğine inanmaya başladığımdan beri depresyonun da sadece bu şekilde çözülebileceğine ikna olmuş durumdayım, arkadaşlar da bu nedenle ön plana çıkıyor. Özellikle bu dönemde, içi boş motivasyon konuşması yapanlardan ziyade problemlerinizi çözmeye yarayacak bakış açıları katan insanları hayatınızda ön plana çıkartın. Çünkü depresyon sürecinde ihtiyaçlar hiyerarşisinin en altında yer alıyorsunuz aslında. Yeme-içme ve güvenlik kadar temel ihtiyaç olan yaşama isteğinizden mahrum durumdasınız. Arkadaşlarınızın yanı sıra kendi başınıza üretebileceğiniz çözüm ise, hayatımın pek çok alanında kullandığım listeleme yöntemi olabilir. “Hayatımda Neler Yaşansa Mutluluğum ve Yaşam Enerjim Yerine Gelir?” adlı bir listeye bunları sıralayabilirsiniz mesela. İstekleriniz direkt gerçekleşmeyebilir fakat en azından nelere odaklanacağınızı daha iyi belirleyebilirsiniz.

Depresyon gerçekten çok pis bir süreç ve belki de hayatınız boyunca anlam veremeyeceğiniz düşüncelere kapılabilirsiniz. O nedenle yukarıdaki önerileri bir matematik denklemi gibi yazmadığımı bilmenizi isterim. Çünkü onları depresyon evresinde alıp hayatınızda uygulamak o kadar da kolay değil, kendi deneyimlerim de bana bunu doğrulattı. Yine de en azından çözümün size bağlı olduğunu bilin. Hayat o kadar da yaşanmaz bir yer değil. Çok büyük işler başarmak zorunda değilsiniz, bazen kendi habitatınızı oluşturup 3-5 arkadaşla o dünyada yaşamak da güzeldir. Yeter ki sizi mutlu edecek ve yaşam enerjinizi geri getirecek o şeyleri belirleyip onlara ulaşmak için bir şeyler yapın. Gece başınızı yastığa koyduğunuzda “bu listedeki durumlara ulaşmak için yapabileceğimin en iyisi yaptım” diyebilin. Bir süre sonra geri dönüşlerini almaya başlayacaksınız zaten, sayısız insanda yaşanmış bir durum..

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: