1) Paco Montalvo – Lagrimas Negras: İşini aşkla yapan insanlara hep çok büyük bir saygı duymuşumdur, Paco Montalvo kesinlikle böyle bir müzisyen. Özellikle de Paco Montalvo’nun kendi Youtube kanalında paylaştığı bu şarkının konser kaydını izlediğinizde siz de fark edeceksiniz, resmen kemanıyla her an duygu bütünlüğü halinde. Bu bütünlük dinleyiciye de yansıyor ve keman+yerel ispanyol tınılarını dinlerken muazzam bir haz duygusu deneyimleyebiliyorsunuz.

2) Band Of Skulls – I Know What I Am: Bu şarkının bendeki konumu; “keyifli kalktığın Pazar sabahlarında modunu yansıtması için dinlenilesi şarkı”. Şarkının yanı sıra grup da Southampton’la özdeşleşmesiyle benim için ayrı bir yere sahip. Bu gibi şehirleriyle özdeşleşen İngiliz gruplarına ayrı bir ilgim var açıkçası.* Sizlere de en azından I Know What I Am sayesinde Band Of Skulls’a şans vermenizi öneririm.
( Şehirleriyle özdeşleşen diğer İngiliz gruplar için bkz: Oasis – ManchesterThe Beatles – LiverpoolBlur – Essex)

3) Yüksek Sadakat – Aklımın İplerini Saldım: Yüksek Sadakat benim için her zaman belli bir noktada aslında, tematik playlistlerimde 1-2 parçası yer alır fakat Aklımın İplerini Saldım biraz daha ayrıcalıklı bir parça. Şarkının anlamının dışında melodiler de bu bölgenin üzerinde, nostaljik Anglo-Sakson müziklerini andırıyor. Bunu taklit değil, orijinal bir altyapı üzerine kurdukları için parçanın sunduğu güzellik de ekstra artıyor. Uygun bir mod yakaladığınızda kesinlikle sizi yakalayan bir şarkı olacaktır.

4) Neyse & Deniz Tekin – Muteriz: Deniz Tekin’in müzisyen kimliğinin yanı sıra, çevresindeki insanları da yükselten biri olması kendisine olan hayranlığımı bir kat daha artıyor. Mevlana’ya atfedilen “Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığndan bir şey kaybetmez” sözü misali, Deniz Tekin de pek çok müzisyenin ve müzik grubunun parçalarında yer alarak onların tanınırlığına yardımcı olurken kendi büyüklüğünü de arttırdığını düşünüyorum. Neyse grubunu tanımamı sağlayan Muteriz adlı parça da bunun en güzel örneklerinden biri.

5) Komik Günler – Kuledibi: Grup kendi tarzını reggae olarak tanımlasa da ben daha türler üstü bir müzik yaptıklarını düşünüyorum, en azından müziklerinden tarzı Sattas gibi “tam reggae” değil. Yine de bu durum şarkılarındaki reggae tadını almamıza engel olmadığı gibi öte yandan grubun daha geniş tarafından benimsenmesi açısından daha iyi olabilir. Bu nedenle daha önce dinlemediyseniz Kuledibi’nden yola çıkarak Komik Günler’e bir şans vermeniz size yeni müzik zevkleri açısından rehberlik edebilir, keza sonrasında diğer Komik Günler şarkılarına geçmeniz hayli olası.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: