google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Bugün Ne Dinlesem?

Bugün Ne Dinlesem? #7

Koffee – Toast: Bu şarkı ile birlikte fark ettiğim düşünce, artık Bob Marley’den sonra reggae müzikteki ikinci Jamaikalı favorimi keşfettiğim oldu. Sonrasında yeni çıkan şarkılarını da dinleyince bu düşüncemi teyitlemiş oldum fakat benim için her şeyin başlangıcı Toast olduğu için önerideki haklı yerini aldı. Henüz 19 yaşında olduğunu düşünürsek müzikteki olgunluk süreciyle birlikte reggae müzikte kült sayılabilecek eserler yapması muhtemel.

Patron – Manzaralar: Sosyal medyanın en güzel tarafı, müziğe yıllarını vermiş insanları daha kolay şekilde keşfedebilmek. Özellikle de Türkçe Rap’in yakaladığı ivmeyle birlikte rap müziğe emek veren müzisyenler eskisinden daha kolay şekilde kitlelere ulaşabiliyorlar. Patron da bu isimlerden biri. Bu ayın başlarında çıkardığı albümü ve özellikle de Manzaralar parçası kesinlikle dinlemeye değer. Biraz önyargılı olduğum auto tune kullanımına da bu şarkıyla birlikte daha olumlu bakmaya başladığımı söyleyebilirim.

Nova Norda – Varım: Geçtiğimiz haftalarda Ekin Beril’in Zaman adlı şarkısını önerirken yaptığı türün Türkiye için farklı olduğunu ve değerinin daha sonra anlaşılacağını söylemiştim. Nova Norda da tam olarak bu kategoride bir müzisyen. Aslında değerinin yine de görülmeye başladığını söyleyebilirim. Geçtiğimiz yılın başlarında çıkardığı birkaç tekli şarkıyla belli bir kitle yaratırken Varım ile müzik dünyasında daha önemli bir etki yaratmaya başlamış.

Simge Pınar – Güzel Şeyler: Geçtiğimiz hafta ilk albümünü çıkaran Simge Pınar, hem hikayesi hem de şarkılarıyla bütün olarak bu listemde yerini aldı. Bir programda müziğe geçişinden bahsederken, profesyonel olarak müzik yapmaya başlamadan önce Endüstri Mühendisliği mezunu olduğunu ve pazarlama alanında çalışmaya başladığını söylemişti.* Bu süreçlerin herkesin hayatında yaşanabileceğini Payeplon’da sıklıkla işlediğim için özellikle dikkatimi çeken bir hikayeydi. Ayrıca albümdeki şarkılarında sıklıkla bu hikayelerden izler bulunabildiği için hem müzikal kalitesi hem de duygularıma dokunması etkili oldu.

Kaleo – Vor í Vaglaskógi : Kaleo normalde İzlandalı olsa da şarkılarının çoğunluğu İngilizce olan bir rock grubu. İstisna örneklerden biri ise Vor í Vaglaskógi. Çevirisine sonradan bakmış olsam da açıkçası ilk dinleyişten itibaren sözlerini anlamamış olmama rağmen kendisini sevdiren bir parçaydı. İzlandaca sözlerin de şarkıya enteresan bir tılsım getirdiğini söyleyebilirim. Farklı dillerden müzikler dinlemeyi seviyorsanız ekstra güzel gelecektir.

KAYNAKÇA:* https://www.youtube.com/watch?v=htP5U_ACbQ8&t=363s

%d blogcu bunu beğendi: