KİŞİSEL GELİŞİM

Belirsizlik Anlarında Çözüm Üretebilmek

Bazı durumlar vardır; “iyi ya da kötü ne olursa olsun artık bir sonuca bağlansın” dediğiniz.. Hareket etmenizi engellediği için o anda öncelik verdiğiniz şey, olayın bir an önce sona ermesidir. İşte bu durumlar kendi iradenizi test etmek için en güzel fırsatlar aslında. Belirsizlik anında kötüleşen psikolojiyle olayı böyle göremeyebilirsiniz, bu çok normal fakat şu anda bu bakış açısını bir değerlendirmenizi öneririm. Zaten bu gibi bakış açıları birinin size zorlamasıyla olmaz, kendi içinizde değerlendirip size uygun olup olmadığını kendiniz tartmanız gerekiyor.

Öncelikle şunu söylemek isterim, bu belirsizlikler de dahil olmak üzere yaşadığımız tüm sıkıntılar hayatın içerisinde olması gereken birer parça. Üstelik sadece sizin hayatınızda değil, her insanın hayatında yaşanıyor bu durum. Çünkü insanlar olarak birbirimizden pek farkımız yok, hepimiz dolaylı yollardan geçerek benzer süreçleri yaşıyoruz. Bu belirsizliği siz iş bulma konusunda yaşarken çok zengin bir iş insanının çocuğu da daha farklı bir şekilde yaşıyor. Maddi imkanlarından dolayı belirsizlik mücadelesinde o daha avantajlı gibi gözükse de aslında herkes kendi belirsizlik savaşında eşit avantajlara ve dezavantajlara sahip.

Bu düşüncelerle birlikte, belirsizlik anlarında hep şu düşünceyi aklıma getiriyorum; “hayatta bu belirsizlikler de var ve bir şekilde atlatılabilir, yeter ki ben kriz yönetimini yapıp sakin kalabileyim.” Bu düşünceyi içselleştirmediğim dönemde belirsizlikler beni hem üzer hem de öfkelendirirdi, dolayısıyla çevresine zarar veren ve yanlış kararlar alan biri haline geliyordum. Şu anda ise bu düşünceyle birlikte artık daha sakin kalıp belirsizliklerde daha iyi çözüm üretebiliyorum. Bunu ilk başlarda uygulamanız zor olabilir, çünkü belirsizlik anında insan kendisini çaresiz hissediyor. Yine de karşılaştığınız 1-2 belirsizlik durumunda bu düşünceyi içselleştirerek farklı bir idare şekli denemenizi öneririm, önceki yöntemlerinizden daha pozitif sonuçlar alma ihtimaliniz fazlasıyla yüksek.

%d blogcu bunu beğendi: