İLETİŞİM

Bazen Sizi Sevmeyenlere Kulak Vermeniz Gerekir

Yakın arkadaşlar pek çok açıdan iyi olmakla birlikte ön plana çıkan bir eksiklikleri vardır; size çok fazla eleştiride bulunmazlar. Bunun iki temel sebebi var aslında;


1) Sizi kırmak istemezler

2) Sizi o hatalarınızla kabullenmişlerdir, bu nedenle onlar için çok büyük bir problem gibi gözükmüyordur.

Oysa ki sizi sevmeyenler –popüler tabirle haterlar- sürekli olarak eleştiride bulunurlar ve bir takım doğru ya da yanlış eksikliklerinizi ön plana çıkartırlar. Bu noktada bir ayrımın eşiğindesiniz aslında; eğer o eleştirileri hiçbir şekilde umursamazsanız potansiyel yanlışlıklarınızı görmeniz zorlaşır. Özellikle de yakın çevrenizde eleştiri yapan birileri yoksa bu durum uzun vadede kendinizi geliştirmenizde problem yaratabilir.

Öte yandan, sizi sevmeyenlerin eleştirilerine fazla kafa yormak da problem, bu sefer iyi olduğunuzu noktaları gözden kaçırıp gereksiz kuruntulara kapılabilirsiniz. Bunun doğrusu ise, haterların yaptığı eleştirileri not alıp kendi içinizde süzmek. Bu eleştirileri kendi içinizde istişare edin, haklılık payları var mı? Bazen dış görünüm, bazen davranış bazen de düşüncelerle ilgili olabilen bu eleştiriler eğer haklılık payı taşıyorsa onları iyileştirme fırsatı yakalamış olabilirsiniz. Bu arada eleştirilerinin tamamında haklılık olması gerekmiyor, belki de sadece gıcıklık olsun diye yapıyorlar o eleştiriyi, bu da olabilir. Kendi içinizde yapacağınız sorgulamayla bunu keşfedeceksiniz zaten. Yine de en azından kendinizle yüzleşmenize olanak tanıyan birer vaka örneği olarak açıkçası ben bu eleştirilerin değerli olduklarını düşünüyorum. Ya da var olan bir negatif durumu kendim için pozitif hale getirmeye çalışıyorum, o kısımdan tam emin değilim.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken kısım, sizi sevmeyen kişilere o eleştirilerini önemsediğinizi hissettirmeyin. Onlar hayatları boyunca sizi bir şekilde eleştirmeye devam edecek zaten, “ben bu eleştirini haklı bulup düzelttim” demenizin hiçbir anlamı yok, aksine daha fazla gereksiz eleştiri yapmaya başlayacaktır. Bu eleştirileri kendiniz için yapıyorsunuz, başkalarını mutlu etmek adına değil. Tabi tüm bunların ötesinde “benim yakın arkadaşlarım zaten gereken zamanlarda eleştirilerini yapıyor” diyebilirsiniz, umarım böyle bir çevreye sahipsinizdir fakat öyle olsa bile yine de sizi sevmeyenlerin eleştirlerine ara-sıra kulak verin derim, sizi sevmeyen birinin gözünden kendinizi değerlendirmek bazen eğlenceli ve öğretici olabiliyor.

%d blogcu bunu beğendi: