1) Bir Konuda Uzman Olduğunuzu İnsanlara Hissettirmek: İnsanların sizi lider olarak görmesi için bir konuda uzman olduğunuzu hissettirmeniz gerekiyor. Liderlik ettiğiniz kişiler sizden daha farklı alanlarda olabilir, önemli olan herhangi bir konuda uzman olduklarını bilmeleri. Aksi takdirde teknik uzmanlığınızdaki zayıflığınız, diğer yetkinliklerinize de önyargıyla bakmalarına neden olabilir. Bunu hissettirmenin yolu ise, kendi alanınızla ilgili konularda sorunları çözebilen kişi olmanızdan geçiyor.

2) Mümkün Olduğu Kadar Fazla İnsanla İletişim Kurmak: Liderlerin öncelikli görevlerinden biri, bulundukları ortamda networke dayalı çözümler geliştirmektir. Örneğin, bir firmada orta-üst düzey yönetici olarak çalışıyorsanız sizden yeni müşteriler bulmanız beklenir. Aynı şekilde, firmada idari aksaklıklar (tesisat, boya, demirbaş ürünlerde oluşan teknik arızalar vb.) ortaya çıktığında lider karakterli yöneticilerin kendi network imkanlarıyla bunu çözmeleri gerekmekte. Çevrenizde bunları halledecek uzmanlar olmadığında bile size yönlendirme yapabilecek birileri olmalı. Çünkü liderin temel özelliklerinden biri, sorunların çözümünde yer alacak kişileri birbiriyle bağlantılı hale getirmektir.

3) Kendinizi Kriz Yönetimi Açısından Geliştirmek: Danışman, girişimci ya da yöneticilik hangisini seçerseniz seçin; iş hayatında çeşitli krizlerle karşılaşacaksınız. Bu krizin boyutu ne olursa olsun, sakin kalıp sadece çözüme odaklanmanız gerekiyor. Çünkü o anda ekibinizin reaksiyonu tamamen size bağlı olacak. Eğer doğru yönetirseniz bu kriz, ekibinizdekilerin size daha fazla saygı duymasını sağlayacağı bir vaka örneği olabilir. Bunun alıştırmasını ise şimdiden yapabilirsiniz. Sosyal hayatınızda karşılaştığınız problemlerle ilgili reaksiyonlarınızı gözlemlemek, konuyla ilgili hangi aşamada olduğunuzu gösteren veriler sunabilir.

4) Enerji Veren Biri Olmak: İş hayatındaki en büyük problemlerden biri, pek çok çalışanın gün içerisinde gergin ve sıkılmış bir şekilde çalışıyor olması. Bunda ailedeki bir problem, işini benimseme eksikliği ya da ofis içerisinde uyumsuzluğun etkisi olabilir. Lider olarak sizin rolünüz ise, tüm ekibinize enerji vererek onların bu hissini -en azından mesai saatlerinde- gidermeniz gerekiyor. Tabi bunu “mış gibi yapmak” yerine gerçekten enerji vermeye odaklanarak yapmak gerekiyor, aksi takdirde ekibin gözündeki lider vasfınız zarar görebilir. Bunu da aynı şekilde şu anda hayatınızda uygulayabilirsiniz. Çevresindeki insanların bıkmış olduğunu hissedip kendi enerjisini onlara geçirebilen insanlar iş hayatında iyi bir lider olmak için de temel adımı atmış oluyor aslında.

5) İş Hayatınızda Ekibinizle İletişim Kurarken Mentor İzlenimini Yansıtın: İnsanlar sizin liderliğinizi kabul ederken aynı zamanda sizin onlardan daha bilgili/tecrübeli olduğunuzu da kabul ediyor. Bu nedenle, liderliğinizin bir parçası olarak o bilgi ve tecrübenizi karşı tarafa aktarmalısınız. Örneğin, ekibinizden –özellikle de iş hayatının başlarındaki- birisi hata yaptığında bunun için azarlamak yerine o hatasını kendisine nasıl öğrenme sürecinin parçası haline getirebileceğini anlatmanız gerekiyor. Liderlerin görevlerinden birinin, yönettiği ekipten maksimum verim almak olduğunu düşünürsek bu önemli bir davranış biçimi. Aynı şekilde bunu da şimdiden hayatınızda uygulayabilirsiniz. Çevrenizden birileri hata yaptığında, tıpkı iş hayatındaki liderlik sürecinizde yaptığınız gibi karşınızdakinin o hatayı kazanç olarak görmesini sağlayın. Bu davranışlarınızın tamamı, liderliğe giden süreçte sizin için önemli birer alıştırma görevi görecek.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: