Burger King’in Türkiye distribütörü olan TAB Gıda geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla artık Burger King markasının Türkiye’de Coca-Cola markalı kolalar satacağını duyurdu. Nitekim bir süredir Burger King mağazalarında artık Coca-Cola satılıyor. Aslında Burger King dünyanın diğer ülkelerinde zaten Coca-Cola ile çalışıyordu fakat ülkemizde Pepsi ile uzun yıllardır süren bir işbirliği vardı. Normalde bu gibi değişiklikler firmalar için sancılı sonuçlar doğurabiliyor, çünkü yaptığınız seçimlerle kendinize ait bir kültür oluşturmuş oluyorsunuz fakat burada biraz daha istisnai bir durum var.

Pepsi’nin reklamlar yoluyla oluşturmak istediği bir kültür olsa da Coca-Cola bunu pek çok pazarlama dinamiği sayesinde yıllar önce yaptı. Dolayısıyla artık hamburger-kola ikilisinde kola çoğu zaman “Coca-Cola” olarak adlandırılıyor, tıpkı Selpak örneğinde olduğu gibi. Bu da Coca-Cola tercihinden dolayı zaman zaman müşterilerin McDonalds’a yönelmesine neden olmaktaydı. Bu nedenle yeni seçimin Burger-King için satış anlamında daha iyi sonuçlar getireceğini düşünüyorum. Çünkü iki hamburger üreticisi arasında hamburger olarak pek fark yok, bu durumda müşteri kararlarını diğer tercihler etkiliyordu. Kullanılan kola markası bu konuda ikinci önemli kriterdi, muhtemelen bundan sonraki süreçte patatesler ve sosların ambalajlanma tercihleri ön plana çıkacak. Bu yeni anlaşmanın ihaleyle yapılması da başka bir mesaj taşıyor; Coca-Cola, Burger-King Türkiye için köklü bir partner olan Pepsi’nin teklifini bile geçecek bir teklif yaptıysa bu pazarda tek olmaya ne kadar önem verdiği anlaşılıyor demektir.

Marka Yönetimi, Pazarlama ve Satış gibi alanlarda çalışmayı düşünenler için burada ayrı markalar için ayrı gözlem seçenekleri bulunuyor. Mesela böyle bir ihalede Coca-Cola’dan daha düşük teklif veren Pepsi, artık yeni bir pazarlama stratejisi mi belirleyecek? McDonald’s Türkiye’nin büyük bir zararının olacağını düşünmüyorum çünkü Coca-Cola dağıtımlarını da Burger King’e kendileri yapıyor fakat bu durum diğer ürünler açısından nasıl bir rekabet oluşturacak? Koladan sonra patates ve sos ambalajları konusunda da iki marka arasında aynılaşma olacak mı? Burger King’in yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de Coca-Cola kullanmaya başlamasının ardından yurt dışındaki şubelerde uygulanan ve Türkiye’de Carls Jr. gibi markaların yaptığı “sınırsız kola” uygulaması getirilebilir mi? Bunların hepsi alt vaka örnekleri olarak marka, satış ve pazarlama birimlerinin elinde duruyor. Herkesin kendi algoritmalarıyla ayrı doğrular çıkarabileceği bu soruların söz sahibi markalar tarafından nasıl yanıtlanacağını ise önümüzdeki dönemde göreceğiz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: