İLİŞKİLER

İkili İlişkilerde Plasebo Etkisi

Plasebo etkisi, ilaç sektöründe en çok kullanılan tekniklerden birisi. Bu çalışma doğrultusunda, genel satışa sunmadan önce ilaçların hastalar üzerindeki etkisini ölçmek için firmalar iki hasta üzerinde deney yapıp ikisine de ilaç verdiklerini söylerler. Bu hastalardan birine gerçekten ilaç verilmiştir, diğerine ise verilmemiştir. Belli bir zaman geçtikten sonra iki hasta üzerinde de incelemeler yapılır. İlaç firmaları pek çok kez, aslında ilaç verilmeyen hastaların kendilerini iyileşmiş hissettiklerini söylediklerine tanıklık eder. Hastalar incelendiğinde gerçekten ilaç verilmeyenlerin de bazen sadece ilaç verildiği söylendiği için iyileşme yaşadıkları görülür. İşte buna plasebo etkisi (placebo effect) denir.

Bunun ikili ilişkilerdeki yeri ise, algı yönetimidir. Karşı tarafı çok sevdiğinizi sadece söylemek ya da bunu hissettirmek yetmez, ikisini belli bir denge dahilinde yapmanız gerekir. Ayrıca bu öyle bir dengede olmalıdır ki; karşı taraf sizin sevginizi bilmeli ve hissetmeli fakat bundan sıkılmamalıdır. Nasıl ki doktorlar, her iki hastaya da “ikinize de ilaç verdik, ikinizde de ilaç var” gibi bir düşünceyi empoze etmeye çalışmıyorsa, siz de aynı şekilde karşınızdaki insana bir şeyleri ispatlamak zorunda değilsiniz. İspat etmeye çalışmak, sadece aranızdaki iletişime ve yaşadığınız ilişki sürecine zarar verecektir. Ayrıca bir şeyi çok fazla üsteleyerek yapmak, karşı tarafın bir şeylerden gereksizce şüphelenmesine neden olacaktır, sevgiyi ve ilgiyi üsteleyerek yaşamak da böyle.

Bunun önüne geçmek için, her zaman ikili ilişkilerde algı yönetimine önem vermelisiniz. Aslında algı yönetimi hayatın her alanında önemli fakat ikili ilişkilerde sürdürülebilirliği sağlayacak kadar ekstra bir etkiye sahip. Bu nedenle, karşınızdaki insana sevginizi hissettirip değer gösterirken hep belli bir iletişim tekniği de uygulayın. Plasebo Etkisi işte bu tekniklerin ilaç sektöründe uygulanan ve fazlasıyla iyi çözüm veren seçeneklerinden biri. Çünkü bu etki sayesinde karşı taraf sizin gösterdiğiniz ilgi ve değerin gerçekçi olduğunu bilir, hayatında yaşadığı güzel şeylerin sebebini sizin gösterdiğiniz ilgi ve değere bağlar. Bu stratejiyle, karşınızdaki insanın hayata daha farklı bakabilmesini ve direkt ya da dolaylı olarak daha iyi bir yaşama sahip olmasını sağlarsınız.

%d blogcu bunu beğendi: