2019 yılı itibariyle başladığım yeni rutinlerimden biri, en azından ayda bir gün deniz kenarında ya da yeşilliklerle dolu bir alanda çay içip manzarayı izliyorum. Normalde zaten çok klişe bir şey fakat buna ekstra bir anlam yüklüyorum; hayattaki ufak manaları keşfetmek. Mesela Beylerbeyi Sahili’nde iskelenin yanında yer alan kafelerden birinde otururken etrafı izleyip var olan güzelliklere anlam yüklüyorum. Berrak bir şekilde akan deniz, karşımda tüm ihtişamıyla duran Boğaz Köprüsü, iskelede teknesini bağlayanlar ve oltasını atıp balık tutmaya çalışanlar.. Tüm bunlar, içerisine bir anlam yükleyince insana farklı hayat düşünceleri katıyor.

Bu kattığı düşüncelerin en önemlisi, hayatta hiçbir şeyin boşuna yaratılmadığını idrak edebilmek. Artık bir çiçek gördüğümde onun estetik görünümünün dışında, var olanın dışındaki anlamını düşünmeye başladığımı fark ettim. Aynı durum güzel bir yemek yediğimde de geçerli. Bende yarattığı doyma hissinin dışında bu dünyadaki yerini düşünüyorum. Buradaki amacım kafamda sürekli bir şeylerin tartışmasını yapmak değil, olayları farklı açılardan görebilmek. Mesela insan ilişkilerinde bunun çok büyük faydasını görmeye başladım. Depresif ya da her şeye negatif bakmaya başlayan birisiyle konuştuğumda onun bu evren için önemli olduğunu, sahip olduğu yeteneklerin dünyaya önemli katkılar yapabileceğini hissettirebiliyorum. Kendisinin bu düşünceyi kabullenmesindeki en önemli neden, söylediğim şeylerin gerçekliğinin farkında olmam. Madalyonun öteki yüzüne odaklanabiliyor olmam sayesinde göz ardı edilen detayları daha iyi görebiliyorum.

Zaman geçtikte hayattaki ufak manaları aramayı, Geometri sorularına benzetmeye başladım. Özellikle de üçgen ve paralelkenar gibi konularda soru çözüyorsanız daha önceden bolca pratik yapmış olmanız gerekir. Aksi takdirde nereden dik indireceğinizi ya da nerede özel üçgen oluşacağını görmeniz zordur. Özel üçgenlerin ne olduğunu ya da dik indirmenin nasıl yapıldığını bilseniz bile onları sorunun içinde uygulamak pratik yapmayı gerektirir. Olayların arkasındaki manayı görmek de bu şekilde. Eğer denk geldiğiniz iyi ya da kötü şeylerin arkasındaki manayı aramaya başlarsanız bir süre sonra zihin yapınızın değişmeye başladığını göreceksiniz. Bunun sizi bambaşka biri yapacağını iddia edemem fakat hayatın olağan işleyişine karşı yaklaşımınızın değişeceğini düşünüyorum, en azından ilk 5 aylık denememde beni gözle görülür bir noktaya getirdi.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: