Genel HOBİLER

Farklı Alanlardan 5 Türkçe Podcast Programı Önerisi

1) Yoldayız Geliyor Musun? – Ece Targıt Youtuber ve influencer olan Ece Targıt, normalde Youtube videolarıyla bilinse de ben bunun biraz daha zıttı olarak kendisini podcast yayınları sayesinde tanıdım. Meditasyon ve akış üzerine özel bir ilgisi bulunan Targıt, podcastlerinde de ağırlıklı olarak bu konulara değinmekte. Daha önceki bir içerikte de bahsettiğim gibi bu ara meditasyon konuları sağladığı aura açısından beni kendisine fazlasıyla çekmekte, bu da Ece Targıt’ın listemde zirvede yer almasını sağlamış durumda. Youtube videolarına daha önce pek denk gelmemiş olma sebebim ise sanırım orada daha çok cilt bakımı gibi içeriklerle biliniyor olması.

2)Açık Bilim – Kaan Öztürk & Tevfik Uyar & Seydi Yavaş: Podcastlerin en güzel yanı, otobüs yolculukları esnasında boşa geçtiği düşünülen vakti konuşuyormuş hissi yaratarak farklı bilgileri ve/veya düşünceleri aktarması, en azından benim açımdan böyle. Açık Bilim de bu farklı bilgileri en iyi şekilde veren yayın portallarından biri. Kaan Öztürk, Tevfik Uyar ve Seydi Yavaş’ın bilimsel gelişmeleri ele aldığı Açık Bilim, dinlenilesi programlardan biri.

3)Farklı Kaydet – Yaşasın Bağzı Filmler, Tottiler Messiler, Siskauskast: Farklı Kaydet’in bünyesinde birden fazla podcast programı olduğu için yazar kısmına kendi favori programlarımı yazdım. Bu programlar sinema, futbol ve basketbol odaklı olarak ayrı şekilde yayınlanıyor. Bunun yanı sıra belli periyotlarda diğer sporlarla ilgili de podcast yayınları mevcut. Ayrıca Açık Mikrofon konseptiyle mimarlık, felsefe ve Eurovision gibi çeşitli konularda da podcast yayınlar yapılıyor. Programların türlerine bir göz atmanızı öneririm.

4)Girişimci Muhabbeti – Barış Koçdur & Samican Tandoğdu & Tuna Yaprak: Girişimci Muhabbeti, Türkiye’de podcast kültürünün oluşmasında önemli katkı sağlayan programlardan biri olabilir. Bildiğim kadarıyla dört yıldır devam eden program, start-up ekosistemini tüm detaylarıyla ele alıyor. Ayrıca hem program sunucularının kendi deneyimleri hem de programa konuk olarak katılanların iş hayatları, ilham vermenin dışında girişimcilikle ilgili önemli bir birikime ulaşmanızı da sağlıyor.

5)Beş Kişi – Eray Erdoğan: Bu aralar en sevdiğim podcast konsepti, farklı mesleklerden insanları konuk olarak ağırlayıp onlarla farklı bakış açılarını konuşan yayınlar. Çünkü böylece, gerçek hayatta o işi yapan kişileri tanımamış olsam da bu gibi yayınlar sayesinde o mesleklerin aurasını daha iyi anlayabiliyorum. Eray Erdoğan’ın hazırlayıp sunduğu Beş Kişi konsepti de bu anlamda Türkçe podcastler açısından bence önemli bir yere sahip. Kendi içinde beşer bölümden oluşmuş sezonlara sahip olan Beş Kişi Podcast, her bölümde mümkün olduğunca farklı meslekten birini ağırlıyor. Hepsinin kendi yolculuk süreçlerini anlatması ve tüm konuklara sorulan belli soruların her konuk tarafından farklı bir bakış açısıyla cevaplanması sayesinde kesinlikle dinlemeye değer programlardan biri. Ayrıca yukarıda önermiş olduğum Yoldayız Geliyor Musun podcastini sunan Ece Targıt ve Girişimci Muhabbeti’nin sunucularından Samican Tandoğdu’nun katıldığı bölümleri ise bu noktada biraz daha fazla şekilde önerebilirim.

%d blogcu bunu beğendi: