Aklında onlarca şey var değil mi? “Şöyle bir motor alsam da dünyayı gezerken bir yandan para kazansam” diyorsun belki. Ya da hayata biraz daha ciddi bakıyorsundur, “ben kurumsal hayata girip üst düzey yönetici olmak istiyorum” düşüncesi geçiyordur aklından. Sosyal sorumluluk düşünceleri de vardır aklında, “biraz param olsa da arkadaşlarla bir sosyal sorumluluk projesi yapsam” cümleleri içten içe yankılanıyodur belki zihninde. Bunların hepsi çok güzel ve saygı duyulası istekler fakat üzgünüm, düşündüklerin değil yaptıkların kadarsın.

Kimse aklında vizyoner projelerden dolayı sana para ödemeyecek. Geliştirdiğin o muazzam iş planlarını piyasaya gidip sunmazsan hiçbir zaman hak ettikleri değeri göremeyecekler. Bu nedenle harekete geçmelisin. Düşündüklerinin yüzde birine bile ulaşsan başlangıçta iyi bir adımdır. En azından elinde somut bir şey var, üzerine ilave yapabileceğin zemine sahipsin. Gerçek hayatta bir şeyler yapmadığın sürece o ilaveler sadece senin zihninde yapılacak, bu da –sen dahil- kimseye fayda sağlamamakta. Evet, bunu yapmak çok zor. Düşündüklerini harfi harfine uygulamak için büyük bir mücadele vermen gerekiyor. Bazen en yakınındakilerin bile moral bozduğunu göreceksin, yeri gelecek ailenle bile fikir olarak ters düşeceksin, yaptıklarının karşılığını alamadığın anlar olacak fakat tüm bunları aştığında seni güzel bir durak bekliyor olacak; zihnindeki düşüncelerinin gerçekleştiği durak. O durağa geldiğinde daha iyi anlayacaksın; soyut düşünmekle onları gerçekleştirmek arasındaki engellerin senin o düşünceleri ne kadar istediğini test etmek için var olduğunu.

Kabul ediyorum, bunu söylemek kolayken mücadele etmek ve gerçekleştirmek çok zor. Hele ki böyle bir toplumsal koşullarda vizyoner bir şeyler yapmaya çalışmak önüne bolca engel getirecek. Fakat bu engelleri aştığında o toplumsal koşulları oluşturan herkesin sana saygı göstereceğini göreceksin. Çünkü onların bakış açısı da birer mücadele parçası (challenge) aslında. Ne kadar çok engeli geçersen, yolun sonundaki karşılığı da o kadar fazla oluyor. Bu benim düşüncem değil, hayatın işleyiş tarzı. Düşündüklerini yapmak için koşu stratejini belirle ve koşmaya başla.

* NOT: Yazı başlığı, Şanışer’in Kaç Kere Öldün adlı parçasında geçmektedir. Yazı başlığı olarak belirlenmesinde de bu parça ilham kaynağı olmuştur.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: