Araştırmacılığın en önemli konu başlıklarından olan 5N1K, esasında iş hayatında kendinizi keşfetmeniz için de iyi bir sistem. Burada yer alan soruları kendinize uyarladığınızda daha önce düşünmediğiniz pek çok soruyu düşünmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Bu da daha berrak bir düşünceyle en doğru kararları almanızda yardımcı olacaktır.

NE?

En önemli sorulardan birisi, ne yapmak istiyorsunuz? Yaşam amacı haline gelecek olan uzmanlık alanınız ne olabilir? Ne için sabah uykunuzu bölüp erken saatte kalkabilirsiniz? Para ya da unvanın günümüzde tek başına motivasyon kaynağı olamadığını düşünürsek burada sizi kamçılayan başka unsurlar olmalı. Onların ne olduğunu keşfetmek kariyeriniz için önemli bir yol almanızı sağlayacaktır.

NEDEN?

Neden böyle bir iş yapmak istiyorsunuz? Örneğin, neden akademik kariyer yapmak sizin için bir öncelik? Ya da hobilerinizden birini işiniz haline getirirken bir alanı hangi kriterlere göre seçiyorsunuz? Bunları düşünmek, kararınızı en doğru şekilde sorgulamanızı sağlayacaktır. Böylece, ilk seferinde göz ardı ettiğiniz detaylar varsa onları da görebilirsiniz.

NASIL?

Nasıl kısmını aslında strateji bölümü olarak düşünebilirsiniz. Bu aşamaya kadar hedefinizin ne olduğunu fark edip, onu neden istediğinizi bilir hale geldiniz. Peki bu hedefinizi nasıl başaracaksınız? Hangi stratejiyi belirleyeceksiniz? Kendinizi uzmanlaştırdıktan sonra bunu kitlelere yaymak gerekir mi, gerekirse hangi taktikleri değerlendirebilirsiniz? Bu soruların yanıtlarını da nasıl sorusunu derinlemesine düşünerek bulabilirsiniz.

NEREDE?

Nerede kısmını ise kendinizi geliştirme yollarını göreceksiniz. Bu uzmanlığınızı nerede geliştirebilirsiniz? Yerli ya da yabancı kaynaklardan hangilerine ihtiyacınız olacak? Piyasada, kendinizi istediğiniz alanda yetiştirmek için nerede imkanlar var? Bunu sorgulamak da ilk adımı tam olarak atmanızı ve özgüveninizin yüksek olmasını sağlayacaktır. Çünkü bu sayede ne istediğini bilen ve onun için istikrarlı olarak çalışma yapan biri haline geleceksiniz.

NE ZAMAN?

Bu başlık, içeriklerimizde sıklıkla işlediğimiz “doğru zamanda doğru yerde olmak”la ilgili. Yapacağınız işte iyi olmanıza ve elle tutulur bir stratejiniz olmasına rağmen bazen zaman uygun değildir. Bu durumda, kendinize farklı alternatifler belirleyip o stratejinizi bir süre ertelemelisiniz. Çünkü başarısız olduğunda zaman problemini fark edemeyip kendinizi suçlayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için trendlerle ilgili doğru analizler yapmalı ve uzmanlaşacağınız alanın piyasasını öngörebilmelisiniz.

KİM?

Kendinizi geliştirme sürecinde en önemli yardımcı parçalardan birisi çevrenizdeki insanlar. Bildiklerinizi taze tutmak ve farklı bilgiler öğrenmek için alanınızla ilgili konuşabileceğiniz bir çevre edinmeye çalışın. En yakınınızda olmasalar bile en azından belli periyotlarla görüşmek size önemli geri dönüşler sağlayacaktır. Ayrıca bu sayede bilgiyi başka insanlara aktarma olarak bilinen “giveback kültürü”ne de katkı yapabilirsiniz. Bu kültür, siz de dahil olmak üzere, alanında uzmanlaşan kişilerin hak ettikleri değeri görmesi için fazlasıyla önemli.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: