Turkcell, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir kampanyayla mesaj atan binlerce kullanıcısına League of Legends’ta Turkcell Mobil Ödeme ile kullanılmak üzere 15 TL hediye etti. Normalde ortalama bir kampanya gibi gözükebilir fakat öncesiyle birlikte ele aldığımızda Turkcell’in gençlere yönelik pazarlama stratejilerinde League of Legends’ı önemli bir yerde konumlandırdığını görüyoruz. Nitekim grup şirketlerinden olan Superonline’ın League of Legends Türkiye takımlarından Dark Passage ile olan işbirliği de bunun yansımalarından biri.

Bu gibi odağı belirlenmiş işbirliği ve kampanyaların önemli olduğunu düşünüyorum, keza League of Legends tarzı kitleleri yakalamış markalar, iş ortaklarına önemli katkı sağlayabiliyor. Fakat Turkcell’in bu konuda daha iyi yapabileceği bir şey vardı, o da hikayeleştirmek. Bu iş ortaklığı bir alış-veriş sistemi şeklinde değil, ortak bir hikaye yaratmaya odaklansaydı genç kesimdeki karşılığının da çok daha üst seviyede olabileceğini düşünüyorum. Örneğin, BiP faktörünü ön plana çıkartıp League of Legends özelinde bir “spesifik bir discord platformu” oluşturulabilirdi. Böylece Bip’in kendi içinde bir kitle yaratma ihtimali de vardı. Ayrıca TV+ markası da burada devreye girip çeşitli programlar sayesinde kendi gamerlarını yaratabilir, özellikle de Kış Mevsimi Finali gibi günlerde insanların en az maçın kendisi kadar ilgi gösterecekleri programlara sahip olabilirlerdi. Bunlar direkt olarak müşteri getirmese de kitle her zaman güçtür, sonrasında bir şekilde marka için gelir modeline dönüşecektir.

Yukarıdaki örnek, satış ve pazarlama gibi alanlarda çalışmak isteyenler için kendi içinde ayrı bakış açıları ve doğrular barındırıyor. Mesela benim sunduğum bakış açısı, hikayeleştirme açısından doğru olsa da “Kendisini teknoloji firması olarak konumlandıran bir markanın oyun sektörüyle bu kadar fazla bağlantı kurması kendisi için iyi olmaz” diyebilirsiniz, bu da ayrı bir bakış açısıdır. Fakat League of Legends’a özel GnçTrkcell Ligi açması Turkcell’in de bu hikayeyi oluşturmak istediğini gösteriyor. Çünkü şu bir gerçek ki; içeriği herkese göre değişebilmekle birlikte bir hikaye geliştirmeniz şart. Özellikle de fan kitlesi olan bir alana girip oradaki fan kitleyi yakalamak istiyorsanız uzun vadeli ve interaktif işler başlatmanız büyük önem taşıyor. Turkcell, League of Legends hamlesiyle iyi bir başlangıç yaptı, çalışmalarının karşılığı ise bundan sonra geliştireceği stratejilere bağlı olacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: