Genel Vaka Analizleri

Vaka Analizi: Game Of Thrones, Avengers ve Pazarlamada Farklı Bir Dünya Yaratmak

18-25 yaş aralığındaysanız ve sizinle aynı yaş kategorisindeki birisine Game Of Thrones izlemediğinizi söylerseniz muhtemelen sorgulayıcı bakışlarla karşılaşacaksınız. Öte yandan, Game Of Thrones kadar etkili midir onu ölçemeyiz fakat benzer etkiyi yaratan bir Avengers gerçeği var. Geçtiğimiz gün çıkan son filmi Endgame’in tüm zamanların en çok izlenen filmi olma ihtimali de bu etkiyi gösteren bir durum. Peki bu yapımların bu kadar benimsenmesindeki sebep nedir? Sizler bu durumdan kendi kariyerinize hangi notları alabilirsiniz?

İlk olarak şunu kabullenelim; iki yapım da hem senaryo hem de sunum olarak fazlasıyla başarılı. Sembol haline gelmelerini sağlayan şey ise, kendi dünyalarını yaratmaları. İnsanlar bu gibi yapımları benimser çünkü onlara, farklı bir hikaye ve ambians sunarsınız. O dünyaları gördükten sonra artık diğer yapımlar birbirinin aynısı olarak gözükür. Ayrıca o dünyadaki ön plana çıkan karakterler, dizi ya da filmle özdeşleşip size sürekli olarak o yapımı hatırlatırlar. Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gandalf, Game of Thrones’taki Jon Snow ve Avengers’taki Captan America bunlardan yalnızca bazıları.. Dolayısıyla, kültür yaratmanın en önemli parçası ön plana çıkan karakterler ve genel olarak karakterlerin birbiriyle olan bağlantısıdır.

Bunun iş dünyasındaki uyarlamasını ise özellikle pazarlama dünyasında yapabilirsiniz. Yapacağınız reklam filmlerinde ya da diğer çeşitli pazarlama çalışmalarında sıradanlıktan çıkıp farklı evrenler yaratmak, firmanızın “fanboy/fangirl” toplamasını sağlayabilir. Örneğin, Apple’ın kapalı devre sistemi bunun en özel örneklerinden biridir. Kulaklık tasarımı, iTunes, FaceTime gibi unsurlarla Apple dünyasındayken kendinizi özel hissedersiniz, çünkü size diğerlerinden farklı bir dünya sunar. Bunu bu kadar radikal bir stratejiyle sunmak zorunda değilsiniz, çünkü böyle bir çalışma duruma bağlı olarak firmanıza negatif sonuçlar getirebilir. Bunun önüne geçmek için biraz daha ufak bir alanı kapsayan çalışmalar daha iyi olacaktır. Bu planlamayı pazarlamada henüz yaygın olarak görmesek de ilerleyen yıllarda göreceğimizi düşünüyorum, özellikle de bilim-kurgu ve fantastik yapımların bu kadar ön planda olması, trendleri kendilerine entegre etmek isteyen iş dünyasına da ilham verecektir.

%d blogcu bunu beğendi: