Geçenlerde birkaç arkadaşla konuşurken iki arkadaş arasında ufak bir konuda sözlü tartışma yaşandı. Normalde konu basit bir müzakereyle çözülebilecekken, taraflardan birinin önceki süreçten biriktirdiklerini sayıp dökmesiyle karşı tarafın kalbini kırdı ve ikisinin küskünlüğüyle biten bir durum oluştu. İşin daha fenası ise, içinde biriktirdiği şeyleri sayıp döken sakin arkadaşımızın söylediği şeylerin bir kısmı aslında yanlış anladığı, bir kısmı ise onun içine atacağını karşı tarafın bilemediği konulardı. Yani “aman tadımız kaçmasın, bu seferlik üstünü örtelim” dediği konular günün birinde bardağı taşıran son damlayla birlikte patlamasına neden oldu. Peki ne yapmalıydı?

Yapması gereken şey, en başından itibaren yaşadığı bütün problemleri konuşmaktı. Mesela kafaya taktığı şeylerin tamamını söyleseydi o yanlış anladığı konular çözüme bağlanacak, böylece içinde kartopu gibi büyümeyecekti. Tabi ki haklı olduğu konular da vardı. Arkadaşının yanlışlarını görmezden geldikçe arkadaşı zaman zaman bu yanlışları devam ettiriyordu. İşte tam da bu nedenle kendisini üzen ya da sinirlendiren her şeyi o anda söylemeliydi. Böylece karşı taraf da yaptıklarının yanlış olduğunun hissedildiğini bilirdi. “Koca insanlar yaptıklarının yanlış olduğunu bilmiyor mu?” diyebilirsiniz ama bazen gerçekten bilmiyorlar. Karşısındaki insan tolere edince pek çok kişi bu durumun böyle devam edeceğini düşünüyor.

Bu nedenle, sizi üzen ya da kızdıran bir şey olduğunda bunu söylemekten çekinmeyin. Olayları halının altında süpürdüğünüzde o tozlar birikip büyük bir kir olarak karşınıza çıkacak. Daha toz halindeyken temizleyin onları. O anda arkadaşınızla ufak sürtüşmeler yaşayabilirsiniz fakat karşınızdaki insan iyi niyetliyse bakış açınızı anlayıp size hak verecektir.

NOT: Yukarıda anlattığım küslük olayı, sonrasında iyi bir iletişim kurmamız sayesinde çözüldü. Her iki taraf da kendisini yıpratan olayları birbirine anlatarak bakış açılarını anladı ve bu hassasiyetlere dikkat etmeye karar verdiler.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: