google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Genel KİŞİSEL GELİŞİM

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamamalısınız

Çevremde mutsuz olanların bu mutsuzluklarındaki önemli nedenlerinden biri, kendilerini sürekli olarak başkalarıyla kıyaslamaları. Özellikle Instagram’la zirveye çıkan bu durum, esasında toplumun genel önyargılarından besleniyor. Dolayısıyla kendinizi başkalarıyla kıyaslayıp mutsuz olan biriyseniz bunun için sizi yadırgayamam, toplumun size çizdiği sınırların içerisine giremeyince haliyle kendinizi başarısız olarak görebiliyorsunuz. Fakat bu ruh halini hafiften terk etseniz iyi olur, çünkü şu anki halinizle uzun süre devam edecek bir vakit kaybı ihtimaliyle karşı karşıyasınız.

Yukarıdaki son cümleyi şöyle devam ettirebiliriz; başarılı olduğu için biriyle kendinizi kıyaslamanız size hiçbir şey katmayacak. Çünkü o ayrı bir birey. Yetenekleri, yaşamı, bugüne kadar yaşadığı süreç sizden bambaşka. Bunların hiçbirini bilmeden kendinizi onunla kıyaslamak sadece kendinize yazık etmeniz anlamına gelir. İyi bir rol model olarak görebilirsiniz sadece. Bunun yerine esas olarak kendinize odaklanmalısınız. Sizin yetenekleriniz neler, hayata bakış açınız nedir, kendinizi nasıl yetiştirebilirsiniz? Varacağınız sonuçlar kendinizi kıyasladığınız kişilerden farklı olabilir. Hatta sizin gözünüzdeki önemli başarılarınız, çevreniz tarafından başarı olarak bile görülmeyebilir, hiç önemli değil. Çevrenizde fikirlerine başvurduğunuz kişiler tarafından çok bariz bir eleştiri almıyorsa bildiğiniz yoldan ilerleyebilirsiniz.

Günümüzde yapılan karşılaştırmaların ısrarla yanlış olduğunu belirtmemin en önemli nedeni; artık mümkün olduğunca farklılaşmamız gerekiyor. Karikatür yoluyla dijital pazarlama çalışması yapanlara ihtiyacımız var, yurt dışına satılan ürünlerin daha katma değerli olması için iyi ambalaj tasarımı yapacak tasarımcılara ihtiyaç var, e-ticaretin tüm toplum tarafından benimsenmesi için artırılmış gerçekliği bu alana katabilecek uzmanlara ihtiyaç var.. Bunları, birileriyle kendinizi kıyaslayarak yapamazsınız çünkü yapan birileri neredeyse yok.

Sadece iş açısından değil, sosyal hayatınıza dair konularda da kıyaslamaya gerek yok. Çünkü kıyaslamak sizi sadece demoralize etmeye yarayacak. Eğer zayıflamak istiyorsanız başkaları öyle diye değil, gerçekten kendi sağlığınızı düşündüğünüz için bunu yapmalısınız. Instagram’da gezi fotoğrafları paylaşanlar da aynı şekilde sizi kıyaslama yapmaya itmemeli, eğer gezmek sizin için gerçekten bir tutkuysa kariyerinizi bu alana yöneltip gezebilirsiniz zaten. Hayatta her şeye çözüm var, yeter ki esas önceliğinız kendinizi başkalarıyla kıyaslayıp mükemmele ulaşmak değil; sadece kendinizi geliştirmek olsun. Çünkü diğerinin hiçbir zaman sonu gelmeyecek, bu da sizi her zaman kısır bir döngüye hapsedecek.

%d blogcu bunu beğendi: