Her ne kadar herkes yalandan nefret ettiğini söylese de aslında yalan söylemiyorum diyenlerin bile o anda yalan söylediğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, sosyal hayatınızda daha mutlu biri olmanız için bazı durumları kabullenip bu doğrultuda hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü insanlardan gerçekçi olmayan beklentiler ummanız, sergiledikleri davranışın sizde hayal kırıklığı ya da öfke yaratmasına neden olacaktır.

İlk olarak, en çok yalan söylenen konulara odaklanabilirsiniz. Bu konuda başı çeken konular, buluşma/etkinlik talepleri ve bir şey istemek. Net bir olasılık vermek pek mümkün olmasa da bu iki konuda aldığınız ret yanıtlar büyük olasılıkla yalan ifadeler içerecektir. Bu durumun önüne geçmenin yolu ise, her insanı kendi içinde belli bir kategoriye dahil etmek. Mesela insanları, yalan söyleme potansiyeli konusunda yıldızlandırıp buna göre bir güven endeksi oluşturabilirsiniz. Benim bu konudaki çözümüm ise biraz daha farklı, insanları değil arkadaş gruplarını kategori haline getiriyorum. Örneğin, dizi-film muhabbeti yaptığımız bir grupla normal zamanda buluşma ya da onlardan ekstra bir şey isteme gibi taleplerde bulunmuyorum. Onlardan beklentim; hepimizin ortak noktası olan konularda konuşmak ve belli periyotlarla buluşup keyifli bir vakit geçirmek. Beklentiyi daha düşük tutuyorum yani. Çünkü insanlardan beklentinizi yükselttiğinizde onu karşılayamayınca yalana sığınabiliyorlar.

Şimdi gelelim yalanı hangi boyutlarda affedebileceğinize. Bu aşamaya kadar siz gerekeni yaptınız. Karşı taraftan beklentiniz çok yüksek değil, ortak payeler üzerinde zaman geçirmeye odaklısınız. Bundan sonraki süreçte, eğer beklentinizi karşılayıp hatta üstüne çıkıyorsa ve bunu sürdürülebilir şekilde yapıyorsa o insanları hayatınızın önemli bir kısmına alın. Eğer beklentiyi karşılıyor ve bu kadarla yetiniyorsa hayatınızda belli bir yerde kalsın. Bunların ikisine de uymayıp, asgari beklentinizi bile karşılamamak için yalan söylüyorsa hayatınızda yer almasına pek gerek yok. Örnek olarak yine dizi-film grubumdan ilerleyelim. Eğer –zaten nadiren yaptığımız- buluşmaların hiçbirine gelmiyor ve mazeret olarak yalan söylediği hissedilen şeyler söylüyorsa grupta ve kişisel olarak benim hayatımda pek yeri yok demektir. Tam tersi, grupta yer alıp normal zamanda da değer verdiğini hissettiriyorsa hayatımdaki yeri açısından seviye atlar. Aslında bu da bir başka kritik nokta. Hayatınızda seviye atlayan insanlara “artık vazgeçilmezimsin” gibi bir rol vermemek gerekiyor, çünkü bunun da altında ezilip yalana başvurabilir. “1 Adım Atana 10 Adım Gitmeyin” adlı yazımızda bunu daha farklı açıdan ve detaylarıyla işlemiştik, bu konunun devamı niteliğinde onu da okumanızı öneririz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: