Geçtiğimiz yıl freelance olarak içerik yazarlığı yaparken fon müziği olarak genellikle rock ya da rap müzik açardım. En sevdiğim türlerden oldukları ve biraz da motivasyon sözleri içerdikleri için beni kamçıladıklarını düşünüyordum. Aslında bir noktaya kadar işe yarıyordu, yani içerikleri yetiştiriyordum fakat yazılar bittiğinde kendimi aşırı yorgun hissetmekteydim. Bir süre sonra müzik dinlemeyerek yazmaya başladım. Bunun hem artısı hem de eksisi vardı. Artısı; artık kafa olarak o kadar yorulmuyordum, sanırım rap ya da rock müziklerdeki sözler beni kamçılarken öte yandan beynimde bir yük oluşturuyordu.

Öte yandan müzik dinlemeyince odağımı daha çabuk kaybetmeye başladım. Yazı yazdığım esnada kendimi ansızın bambaşka şeyler düşünürken buluyordum. Ya da etraftaki en ufak ses, aklımda kurguladığım 5-6 cümlelik yapının bir anda çöpe gitmesine neden oluyordu. Bu şekilde birkaç ay geçirdikten sonra meditasyona merak salınca meditasyon müzikleri de hayatıma girmeye başladı. Sonrasında Payeplon’a içerik yazarken fon müziğine geri dönüp meditasyon müziklerini dinlemeye başladım ve sanırım tam olarak istediğim fon müziği buydu. Çünkü dinlerken hiçbir şekilde yorgunluk hissettirmiyor ve sanki huzurla dolu bir ambiansın içindeymişim gibi hissediyorum. (Tabi bunda meditasyonu içselleştirmiş olmamın da etkisi var fakat özel olarak meditasyon yapmasanız da o müziklerin bir etki yapacağını düşünüyorum.)

Son 3 aydır denediğim bu yeni müzik türünün kesinlikle ilham gerektiren işlerde çok büyük fark yarattırdığını söyleyebilirim. Klasik müzik de bu işlevi görüyormuş gibi gözükse de bende pek öyle olmadı. Klasik müziği üzerinde odaklanılması gereken bir müzik türü olarak görüyorum, bu nedenle bir şey yaparken arkada fon müziği kullanmak odaklanmam için problem yaratmakta. Herkeste aynı etkiyi yaratacağını söylemek biraz fazla iddialı olabilir fakat odaklanmak ve ilham almak için meditasyon şarkılarının kesinlikle belli bir seviyede fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu faydanın en yüksek seviyede olması için ise; ilk olarak, meditasyon müzikleriyle birlikte arkada bir konuşmacının telkinlerde bulunduğu videolar var, onları izlemenizi öneririm. Böylece meditasyon müzikleri dinlerken kendinizi ait hissedeceğiniz ortamı daha iyi tasvir edebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: