Yıllardır şu düşünceye inanıyorum; aslında hepimiz bir köyün içindeyiz. Bu köyde yapılacak işler var, eğer birbirimize yardımcı olursak bütün işleri en iyi şekilde tamamlayabiliriz. Bu yüzden mümkün olduğunca farklı işleri yapan insanlarla tanışıp arkadaş olmaya çalıştım. Üniversitede bölümümün dışındaki konularda staj yapmak, sivil toplum kuruluşları, üniversite kulübündeki çalışmalar ve diğer tüm sosyalleşme çalışmalarının temelinde bu düşünce vardı. Çünkü hayat bizi öyle noktalara getiriyor ki, daha önce hiç aklımıza gelmeyecek şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Çevremizde farklı işlerde çalışan insanlar bu yüzden önemli.


Örneğin, bir firma kuracaksınız ve bu firmanın sosyal medyada da var olmasını istiyorsunuz. Çevrenizde sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı varsa bunu nasıl en iyi şekilde yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ya da çamaşır makinenizin motoru yandığında bunu en az maliyetle çözmek için servis tanıdığınızın olması iyidir. Aynı şekilde, doktor arkadaşınız varsa olası ağır hastalık durumlarında ondan ya da onun çevresinden bilgi alabilirsiniz. Şu anda çok önemli gözükmese de kriz anında bunlar büyük önem taşıyor. Bu nedenle, eğer iyi bir insan olduğunu düşünüyorsam tanıştığım herkesi mümkün olduğunca hayatıma dahil etmeye çalışırım. Bu iletişimde kazan-kazan mantığı hep öncelikli olurken, iki taraf da birbirinin iyi niyetini bilir. İyi niyet vurgusu özellikle önemli, çünkü diğer türlü olay zaten çıkarcılığa giriyor. Benim bu konudaki çizgim; “birbirimize her zaman yardım edemeyebiliriz fakat yardım etme konusunda gereken çabayı göstereceğimizi bilelim” düşüncesini iki tarafın da taşıması. Zaten iki tarafın birbirine hiçbir faydası olmuyorsa o durumda arkadaşlığın/tanışıklığın da önemi ortadan kalkıyor.


İş ve sosyal yaşamınızda muhtemelen çok fazla problem ve kriz yönetimiyle karşılaşacaksınız. Yöneticiniz mevcut mailing servisini fazla pahalı bulduğu için sizden yeni bir mailing hizmeti bulmanızı isteyebilecek ya da düğününüz için fotoğrafçı arayabileceksiniz. Tabi aynı zamanda bu meslek sahipleri de sizin yardımcı olabileceğiniz şeylere ihtiyaç duyabilecek. Bu nedenle iletişim becerilerinizi hep üst seviyede tutun ve iyi niyetli olduğunu bildiğiniz insanları hayatınıza katın. Onların hayatınızda kalması için çok büyük çabalar göstermenize gerek yok, gördüğünüzde tebessüm edip hal hatır sorarak, bayramlarda da arama ya da mesaj yoluyla tebrik ederek bu iletişimi iyi bir düzeyde tutabilirsiniz. Sağlayacağı katkıların dışında, çevrenizde bolca arkadaşınızın olduğunu bilmek de sizi iyi hissettirecektir.
Son olarak; bu konuda şöyle bir düşünce olabilir: “Sonuçta her şekilde para vereceğim. İlle de çevremde olmasına ne gerek var? Gereken durumlarda araştırıp o hizmeti satın alabilirim.” Şöyle ki, elbette çevrenizdeki insanlar -bazen bunu arkadaşlığınızdan dolayı ücretsiz yapsalar da genellikle- sizin probleminizi çözerken maddi karşılığını alacaklar fakat iyi niyetli olduklarını bildiğiniz için işin halledilmemesi ya da argo tabirle “kazık yemek” gibi problemlerle karşılaşmayacaksınız. Ayrıca arkadaşınız olduğu için işin halledilmesi sürecinde kuracağınız iletişim de çok daha farklı olacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: