Negatif enerji yayanlardan sonra mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştığım bir başka grup ise hiçbir şey yapmayıp sadece konuşanlar. Çünkü bu gruba göre her olay çok basit, hayattaki her şey teorik hesaplarla ilerleyebilir ve başarılı olamayanlar da aptallıklarından dolayı yapamamıştır. “Peki sen neden yapmıyorsun?” diye sorduğunuzda başarılı olmayı istemediklerini söyleyeceklerdir, o yüzden bu grubu çok fazla dikkate almayın.

Öncelikle bilmeniz gereken şey, hiçbir zaman kusursuz bir başlangıç yapamayacağınız. Ne yaparsanız yapın, yıllar sonra dönüp baktığınızda işlerinizin “şurası daha iyi olabilirmiş” dediğiniz yanları olacak. Öte yandan, yine somut olarak en küçük derecede bile olsa ne yaparsanız yapın, sadece konuşan insanlardan fersah fersah ötede olacaksınız. Çünkü siz bir şey deneyerek aslında öğrenme sürecinizi başlattınız. Sadece konuşanların ise böyle bir süreci yok, her zaman sıfır noktasındalar. Siz 0.1’de bile olsanız, zaman içerisinde 1,10,100,1000’e gitme şansınız var. Bu nedenle sadece öğrenme sürecinizi geliştirmeye odaklanın. Sizin sürecinizi yaşamış insanların söylediklerine kulak asmak elbette önemli, onları değerlendirin fakat sadece konuşan birisi size ne katabilir ki zaten?

Küçümseyici düşüncelerinin dışında sadece konuşanların bir diğer kısmı ise, sadece hedeflerini anlatırlar. Çok büyük düşünceleri vardır, dünyayı değiştireceklerdir. Tamam, şu ana kadar neler yaptın? Hiç. Bu durumda o kişinin söylediği aşırı vizyoner projelerin de maalesef hiçbir değeri olmuyor. Bunun yerine en ufak bir şey bile yapmış olsaydı kendisine çok daha büyük bir saygı duyulurdu.

Yukarıdaki tüm bu durumları özetleyen mottoyu yıllar önce bir konuşmada görmüştüm ve halen yaşama dair notlar aldığım defterimin mottolar kısmında bana ışık tutmaktadır. Bu söz bana; eğer hayranlık duyulmayı gerektiren işler yaparsam zaten insanların bunu öğreneceğini, kendimi kanıtlamak için konuşmamın sadece kendi çalışmalarımı engelleyen bir bariyer olacağını öğretmişti. Geçen yılların ardından çevremde ya da televizyonlarda bu kişileri görünce söz konusu mottonun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyorum. Yapacağınız en ufak somut proje bile sizi önemli yerlere getirmek için etkili olabilecekken, yapacağınız bütün konuşmalar sadece vaktinizi alıp insanların sizi çok da ciddiye almamasına neden olacak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: