Silikon Vadisi’ndeki girişimcilere baktığınızda çoğu siyah tonlarında tek renk tişört ve kot pantolon tercih ederler. Bunun nedeni, “bizim esas odağımız işimizdir, bu nedenle kıyafet seçimine çok fazla odaklanamayız” düşüncesidir. Bankalarda ya da diğer resmi kurumlarda takım elbise ve kravat kuralının sebebi ise “burada her şey kurallara tabidir ve döngü belli bir düzen dahilinde ilerler” düşüncesini yansıtmaktır. Graffiti sanatçılarının ya da rap müzisyenlerinin hoodie tercihi de mevcut düzeni ve kuralları tanımadıklarını göstermesi açısından bir semboldür. Bu nedenle giyim tarzınız önemlidir, çünkü düşünce dünyanızda kim olduğunu yansıtır.

Bu döngünün dışına çıkıp hoodie, gömlek, tişört ve diğer tüm opsiyonları eşit dağılımla kullanabilirsiniz tabi ki fakat bu durum kendi stilinizi yansıtmanızı zorlaştıracaktır. Stil yansıtmanın önemli tarafı, yeni tanıştığınız insanlardaki akılda kalıcılığınız daha yüksek olur. Ayrıca onların gözünde net bir profil edinirsiniz. Diğer türlü karmaşık konseptte kıyafetleri bir arada kullanmak, net bir düşünce sisteminizin olmadığına işaret edecektir. İnsanların giyim stilinizle ilgili ne düşündüğünü çok önemsemiyor olsanız bile onlara kendi düşüncelerinizle ilgili mesaj vermek ve bulunduğunuz toplumda kendi statünüzü yansıtmak için bu konuya önem vermeniz iyi olabilir. Mevcut giyim tarzlarının dışına çıkıp farklı stiller oluşturmanız da elbette mümkün, hatta –eğer kendi içinde bir hikayesi varsa- bu farklı stil sizi daha kolay bir şekilde de ön plana çıkartabilir. Böylece yaptığınız işlere ve etki alanınıza bağlı olarak bir akımın öncülüğünü bile üstlenebilirsiniz.

Sizin kim olduğunuzu yaptığınız işler ve hayata dair bakış açınız belirler, bunda muhtemelen hemfikiriz. Bu kimliğinizi topluma yaymanızın şekli ise kıyafetlerdir. Çünkü her kıyafet stili kendi içerisinde ayrı birer hikayeye sahiptir. Bu hikayelerden size uygun olanını seçmez ya da kendi hikayenizi yazmazsanız kim olduğunuzu toplumun geri kalanı pek bilemeyecektir. Özellikle de bir şeyler değiştirmek ve alanında öncü rol üstlenmek isteyen biriyseniz bu konuya kulak kabartmanızı öneririz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: