Genel KİŞİSEL GELİŞİM

Demoralize Olduğunuzda Kendinizi Nasıl Toparlayabilirsiniz?

Düzenli okuyucularımızın bileceği gibi, belli periyotlarla kendi içimde hayatın muhasebesini yapıyorum. Bunu neden yaptığımı da “Hayatın Muhasebesini Yapmak” adlı yazımızda belirtmiştim. Son aylarda hayatımın muhasebesini yaparken şunu fark ettim; biraz fazla sık şekilde demoralize oluyorum. Şu anda içinde bulunduğum bazı olağan dışı koşulların da bunda etkisi var fakat beni esas çeken nokta ise, bu demoralize durumlarından sonra aynı ritimle ayağa kalkabilmek oldu. Yaşarken insan bunu çok fazla idrak edemiyor fakat biraz düşününce bunu iki düşünce sayesinde yapabildiğimi fark ettim.

Birincisi, bunların yaşanacağını biliyorum. Beni demoralize eden şeyler bazen benim kendi kuruntularım ya da kendi kendime yarattığım başka durumlardan kaynaklanırken bazen de benimle hiç alakası olmayan ve müdahale edemeyeceğim koşullardan oluşuyor. Fakat ben, hayatımın bu yeni dönemi birkaç ay önce başlarken bunların olacağını tahmin etmiştim. Bunu bilmek kriz yönetimini daha iyi yapabilmemi sağladı, çünkü ani bir durumla karşılaşmıyordum. Modumun düştüğü, hevesimin kırıldığı o anlar benim için artık normal zaman dilimleriydi.

İkinci büyük faktör ise, kendime olan güvenim. Canımı sıkan bir şeyler yaşanıyor ya da hiçbir şey yokken bile depresifleşip demoralize oluyorum fakat bir süre sonra şunu diyebiliyorum; “Tamam Mücahit, bunlar zaten belli dönemlerde yaşadığın şeyler. Şimdi ayağa kalkıp yoluna devam et, hayatının muhasebesini yaparken yaşadıklarının nedenlerini detaylıca incelersin.” Ve gerçekten böyle oluyor. Kendimi toparlayıp ne olursa olsun yola devam ediyorum. 15-20 günde bir yaptığım hayat muhasebesi kısmında ise moralimi bozan her olayı ayrı birer vaka örneği şeklinde ele alıyorum. Çünkü onu yapmazsam bu sefer içimde birikip daha sonra kaldıramayacağım bir içsel sıkıntı oluşturabilir.

Kendi yaşadığım bu döngüyü anlatma nedenim, söyleyeceğim üç maddenin gerçek hayatta da işe yaradığını göstermekti:

1) Canınızı sıkan durumların yaşanabileceğini bilin.

2) Bu durumları aşabilecek güçte ve karakterde olduğunuzu da bilin.

3) Özellikle de bu tarz moralinizi bozan olaylardan sonra bir hayat muhasebesi yapıp canınızı sıkan olayları tek tek ele alın. Çünkü kriz anında ayağa kalksanız bile onları çözmediğinizde bir süre sonra birikip tekrar psikolojinizi etkileyebilirler, bunun önüne geçmek gerekiyor.

%d blogcu bunu beğendi: