Genel İLİŞKİLER

Çevrenizdeki Yakın Arkadaşlarınız Sizi Nasıl Geliştiriyor?

Geçenlerde bir arkadaşımla gelecek planları üzerine konuşurken yakın vadeli hedef olarak kafe açmak istediğini söyledi. Bu beni şaşırtmıştı çünkü iyi bir üniversitenin başarı sırası yüksek sayılabilecek bölümünde okuyordu, açıkçası onun böyle bir şeyi söylemesi şaşırtmıştı. İlk başta düşündüğüm şey, muhtemelen farklı konseptte bir kafe planlaması yaptığıydı. Çünkü bazen insanlar kendi okudukları bölümü sevmezler ve yaratıcı düşünerek başarılı iş modelleri geliştirip giderek büyüyen işler yapabilirler, bu çok normal. Fakat bunun önünde iki engel vardı:

i) Bölümünü seviyordu ve belli periyotlarla bölümüyle ilgili konularda konuştuğumuzda gayet ilgiliydi.

ii) Kafasında planladığı kafenin tasarım, iş modeli ya da gelir modeli olarak bir farklılığı yoktu, standart bir kafeydi.

Bu durum ilgimi çekti çünkü benim düşünceme göre üniversite mezunu herkes, toplumun diğer kesimlerinden farklı bir bakış açısına sahip olmalı. Nitekim bu arkadaşımın da aslında gayet birikimli olduğunu ve sektöründe fark yaratabileceğini biliyordum. Sonrasında bu bakış açısının nedenini öğrenmek istediğimde yakın çevresiyle ilgili olduğunu fark ettim. Çevresinde, kendi okuduğu alanda ya da herhangi bir alanda başarı hikayesi yoktu. Genel olarak standart bir kariyer rotasına sahiplerdi ve uğrunda mücadele etmek istedikleri bir hayat amacı yoktu. Bu durum, konu üzerinde konuştuğum arkadaşımı da etkilemişti ve ister istemez alanına dair pesimist bir bakış açısına sahip olmasına neden olmuştu. Çevresinde kimsenin zirve noktalara ulaşmamış olması, onun da kendisini o noktalarda görememesine neden olmuştu.

Bu durum bize şunu gösteriyor; kendi tutkunuzun peşinden koşmadan önce, bu süreçte size eşlik edecek insanları kontrol edin. En yakınınızdak kişilerin, yürüyerek sizin temponuzu bozacak değil koşarak size eşlik edecek kişiler olmasına öncelik tanıyın. Elbette bu süreçte “yürüyüş temposuyla sizi engelleyebilecek insanları” silip atmayın, onlar da hayatınızda yer alsın fakat en yakınınızda olanların size gereken zamanlarda yol arkadaşlığı ve mentorlük yapması gerekiyor. Başarıyı bir dağ olarak görürsek çevrenizdeki insanların başarıya duydukları istek de bu dağa ulaşmanız konusunda yanınızdaki olmazsa olmaz araçlardan birisi.

%d blogcu bunu beğendi: