Genel KARİYER

Burası Gelecekten Ümidini Kesen Gençlerin Ülkesi

İş bulmak zor, şehir hayatı stresli, hayalinin peşinden gitmek isteyen insanlara çoğunlukla önyargıyla bakılıyor, doların geldiği nokta itibariyle yurt dışına çıkabilmek büyük bir lüks, her gün bir yerlerde kaos var, insanlar birbirine güvenmiyor, en ufak bir şey yaptığınızda önünüze engeller konulmakta.. Sizler gibi ben de bunun farkındayım ve bunları yok saymanızı bekleyemem, zaten yok saymak büyük bir yanılgı içine düşmenize neden olur. Öte yandan sistemsel çözümlere odaklanmak da bana kalırsa çok işlevsel değil, çünkü bu bizim yapabileceğimiz bir şey değil. Ben bu durumda pragmatist davranıp “ne yaparsam en büyük katkıyı verebilir/alabilirim?” düşüncesiyle yaklaşıyorum, bu yazıdaki amaç da benimsediğim düşüncenin detaylarını aktarmak.

İlk madde, global bakış açısı. Biliyorum böyle bir ortamda ülke içini halledememişken dünyayı düşünmek çok zor fakat kendinizi bunun için zorlayın. Çünkü burada gerçekten çok limitli bir pazarda çırpınıyor olacaksınız. Bunun yerine İngilizce bilen ve sektörünün dünyadaki gelişmelerine hakim biri olmanız çok değerli. Böylece bir süre sonra yurt dışından arkadaşlar da edinmeye başlayacaksınız, onlarla yaptığınız konuşmalar sizi pek çok açıdan birkaç seviye yukarı taşıyacak. Benim tercih ettiğim strateji, birkaç sene sonra belli süre için yurt dışına çıkıp alanımda daha çok ses getiren işler yaptıktan sonra Türkiye’ye dönüp kendi habitatımı yaratmak. Siz bunu değiştirip tamamen yurt dışında da kalabilirsiniz, herkesin kendi yaşamı ve kendi doğruları var. Fakat hangisini seçerseniz seçin, yurt dışı bağlantısı bir şekilde hayatınızda olmak zorunda.

Bir diğer önemli kısım ise network. Linkedln’den eklemek gibi değil, gerçekten birbirinizi destekleyeceğiniz bir arkadaş grubunuz olmalı. Olabildiğince farklı mesleklerden oluşan bu grup, birbirini korumaya ve desteklemeye odaklanmalı. Eğer idealist biriyseniz ve Türkiye’de kötü giden bir şeyleri değiştiren projeler yapmak istiyorsanız sizi destekleyecek arkadaş grubunuzun olması çok değerli.

Bireysel olarak yapabileceklerinizi daha da uzatabilirsiniz fakat uygulamada gerçekçi sonuçlar almak için ilk aşamada iki maddeyle ilerlemek daha doğru olacaktır. Evet, önünüzde tozlu bir yol var ve bu sizi zorluyor fakat bunu değiştirebilecek olan da sizsiniz. Bu değişimi öncelikle kendinizden başlatıp sonrasında daha geniş kitlelere yansıyacak şekilde yayabilirsiniz. Bu konuda kendi motivasyonunuzu ayarlayıp ilk kıvılcımı yaktığınızda gerisinin geldiğini göreceksiniz; sahip olduğunuz tüm olumsuz koşullara rağmen..

%d blogcu bunu beğendi: