google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Ekonometri Genel Maliye Uluslararası Ticaret Uluslararası İlişkiler Yönetim Bilişim Sistemleri İktisat İşletme İİBF

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin İİBF’liler İçin Önemi

İİBF öğrencileri olarak en önemli çalışma alanlarınızdan biri think-tank kuruluşları. Ayrıca yine yerel yönetimler de uzmanlığınızı yansıtabileceğiniz alanlardan birisi. Bu iki kariyer opsiyonunda da çözüme kavuşturulmak istenen en önemli problemlerden biri ise, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri dediği 17 hedef. Bunun esas nedeni ise şu anki düzenin, kaos ortamının ve aşırı tüketimin sürdürülebilir olmaması. Düşünce kuruluşları ve yerel yönetimler de bunun farkında olduğu için UNDP’nin (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) geliştirdiği 17 maddelik kalkınma hedefleri rehber olarak görüyorlar. Sizin bu konuda yapabileceğiniz şey ise, spesifik olarak bir ya da birkaç hedefi ele alıp onlarla ilgili araştırmalar yapmak.

Dördüncü maddede yer alan “Nitelikli Eğitim”i ele alalım. Mesela bu madde başlı başına bir mesleği içeriyor; eğitim araştırmacısı. Bu mesleği yapanlar dünyanın her tarafından çeşitli ülkelerin eğitim sistemlerini araştırıp bulgularını paylaşıyor. İşleri sadece bu olduğu için eğitim araştırmacıları tarafından veri elde edilebilecek tüm ülkelerle ilgili işleyiş ve planlama açısından detaylı raporların hazırlandığını söylemek mümkün. Aynı durum İklim Eylemi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Sağlıklı Bireyler gibi hemen her konuda geçerli.

Şimdi gelelim İİBF mezunlarının bu konuda nasıl bir kariyer oluşturabileceğine. Sonuçta eğitim araştırmacılığı sizin işiniz değil, Eğitim Fakültesi’nin alanı. Aynı şekilde Sağlıklı Bireyler ve Temiz Enerji gibi maddeler de başka fakültelerin çalışma alanı. Sizin yapabileceğiniz ise, tüm bunları sentezleyip ortaya kalkınma programı hazırlamak. Nasıl ki bir eğitim araştırmacısı dünyadaki bütün ülkelerin araştırmalarını inceleyip kendi bulgularını hazırlıyorsa, siz de 17 maddenin her biriyle ilgili araştırma yapan teknik uzmanların çalışmalarını derleyip kendi yorumlarınızla stratejiler geliştirebilirsiniz. İşte thank-tank kuruluşlarında ya da yerel yönetimlerde çalışan İİBF mezunlarının kilit rol oynaması da buradan kaynaklanıyor. Özellikle de İskandinav ülkerindeki yerel yönetimler çalışmalarında bu kalkınma stratejisi el üstünde tutuluyor çünkü o planların uygulamadaki geçerliliği aynı zamanda ülkenin işleyişini de derinden etkiliyor.

İskandinav ülkeleri örneğini vermek bazı okuyucularımız için ütopik gelebilir fakat şu anda Avrupa ülkelerine bu gibi teknik bilgi gerektiren konularda bir satış yapmak ya da oralardaki kuruluşlarda çalışmak mümkün. Eğer bu alandaki çalışmalarınızı İngilizce olarak paylaşıp Linkedln ve Twitter gibi mecralar yoluyla kendi alanınızdan network edinirseniz yurt dışından teklifler almanız ya da bu çalışmalarınızı yurt dışında başvuru yaparken portfolyo olarak kullanmanız mümkün. Herhangi bir alanda fark yaratan birikim sahip olup bunu iyi bir şekilde ifade edebiliyorsanız yurt dışındaki kariyerinizin serüvenini buradan başlatabilirsiniz. Mesafeler artık eskisi kadar büyük bir engel değil.

%d blogcu bunu beğendi: