Genel KİŞİSEL GELİŞİM

Bazen Kendinizle Dalga Geçebilmelisiniz

Bir süre önce, gittiğim dil kursundaki hoca “Kapitalizmin Geleceği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?” sorusuyla konuşma pratiği başlatmıştı. Kurun ilk derslerinden biri olduğu için sınıftakiler çok fazla söz hakkı almak istemiyorlardı, bu nedenle hocanın istediği o konuşma ortamı oluşmuyordu. Zaten konuşmayı sevdiğim bir konu olduğu için kimsenin söz hakkı almadığını görünce bildiğim tüm terimleri sayıp dökmeye başladım: Artificial Intelligence (yapay zeka)’lar, AR/VR (Artırılmış/Sanal Gerçeklik), Universal Basic Income (Evrensel Temel Gelir), chatbot vs.vs.. Açıkçası gayet iyi bir anlatımla ilerlerken anlatımı sonuca bağlayacağım kısımda bir anlık dalgınlıkla Industry 4.0 kısmını baya baya industry dört nokta sıfır diye söyledim. Gerçekten komik bir durum oluşmuştu fakat sınıftakilerin gözünde “gülsek ayıp olur” düşüncesinden olsa gerek, bir tepkisizlik vardı. Bunu kırmak istediğim için kendi saçma hatama ilk başta kendim gülmeye başladım.


Kendi hatama gülebiliyor olmam onların da sınıfa yaklaşımını değiştirmişti ve sonrasında tüm sınıfın katılımıyla gayet iyi bir konuşma pratiği yapmış olduk. Dersten sonra hocayla konuştuğumda kendisi de bu durumun, sınıftakilerin derse ve sınıfa yaklaşımını ciddi şekilde etkilediğini söylemişti. O anda utanıp bir daha konuşmama refleksi göstermek yerine kendimle dalga geçercesine gülebilmemin ise iki nedeni vardı:


1) Hepimiz upper-int sınıfındaydık ve bilgi seviyemiz benzer düzeydeydi. Advanced’a yükselmemiz için önümüzde engel olabilecek tek durum, konuşma pratiğindeki eksiklikti. Bu nedenle konuşurken hata yapmamız çok ama çok normaldi.
2) Bu durum bana fiziksel ya da mental olarak bir zarar vermemişti, bu nedenle komikti ve gülünmeliydi.

Bu noktada kritik nokta ise, nerelerde kendinizle dalga geçebileceğinizi bilmeniz. Eğer benim yaşadığım gibi, yukarıdaki iki kriteri karşılayan bir olay varsa kendinizle dalga geçebilmeniz sosyal açıdan önemli geri dönüşler sağlar. Ayrıca kendinize olan güveninizi artırır ve dışarıdan bakıldığında daha güçlü bir görünüm yakalarsınız. Eğer kritik noktayı kaçırırsanız bu sefer tam tersi olarak negatif sonuçlar doğuracaktır. Eğer kendinizle dalga geçme ölçüsünü iyi ayarlayamazsanız bu kez çevreniz tarafından -argo tabirle- laçka ya da itici gözükebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için egolarınızı ve yaşadığınız durumu ölçülü bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Bu çok zor bir durum değil açıkçası, olayı yaşadığınızda kendi içinizde ufak bir istişare yaparak hangi tarafta durmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: