Hayatını sadece kendini eğlendirmeye adayan insanların bir süre sonra bu durumdan sıkılmaya başladığını fark ettim. Artık o eğlence anlayışları kendisine eskisi gibi iyi gelmeyip hayatın genelini de anlamsız bulmaya başlıyorlar. Bunun nedeni ise, hayatın başkalarıyla birlikte yaşanan bir olgu olması. Aslında hepimizin arasında görünmeyen bir bağ var ve “mutluluk”, “iç huzur” gibi kavramlara uzun vadeli olarak erişmek için birbirimizi hayatımızın ön planında tutmak gerekiyor. “Başkalarının dertleriyle dertlenmek” de tam olarak bu kısmı oluşturuyor.

Örneğin, çevrenizdeki arkadaşlarınızın kaç tanesinin yaşadığı problemleri biliyorsunuz? Bunlar için yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı? Eğer çevrenizde kimsenin problemi yoksa –ya da en azından sizin çare olabileceğiniz bir problem yoksa- tanımadığınız insanların dertlerine dernek ya da vakıflar yoluyla çare olabilir misiniz mesela? “Çare” kavramı bazen maddi yardım boyutunu içermekle birlikte psikolojik yardımı da kapsıyor. Arkadaşlarınızla kuracağınız bir topluluk sayesinde ağır hastalığa yakalanmış çocukları ziyaret ederek onlara oyuncaklar alıp abi/abla motivasyonu vermek, yer aldığınız üniversite kulübüyle organizasyon yapıp imkanı olmayan okullara araç-gereçler almak ve daha niceleri. Bunların hiçbirini yapamıyorsanız bile en azından çevrenizdeki insanlara, bir problemleri olduğunda sizinle paylaşabileceklerini ve çözüm olmak isteyeceğinizi hissettirmek..

Bütün bunların amacı, karşı tarafı mutlu etmenin yanı sıra kendinizi de mutlu etmek. Eğer bir şey beklemeden karşı tarafa mutluluk veriyorsanız bu size de kalıcı mutluluk sağlıyor, iyiliğin böyle güzel bir yanı var. Bunun yanı sıra hayatınıza gerçek bir amaç giriyor. Başkalarının dertleriyle dertlenmek, pek çok öğretide bahsedilen “sabah seni yataktan kaldıracak motivasyonu bul” direktifini de tam olarak karşılamakta. Elbette bu dertlenmeyi kafaya takmak ya da stres yapmak şeklinde değil, çözüm üretmeye çalışmak şeklinde değerlendirmek gerekiyor. Böylece hayatınızın çok daha kaliteli ve huzur verici olduğunu fark edeceksiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: