Üniversitedeki arayış sürecime kadar annemle olan iletişimim karşılıklı sevgiye dayalıydı. Her anne gibi beni bir evlat olarak çok severdi, ben de bu sevginin karşılığını vermek için efendi bir çocuk olarak hayatımı sürdürüyordum. Arayış sürecimde her insanın bir hikayesinin olduğunu keşfettiğimde hayatımdaki en özel yere sahip insanlardan olan annemin hikayesini özellikle merak etmiştim. Sonrasında bu konu üzerine odaklandım ve yaşadığı pek çok olayı kendime bir vaka analizi olarak belirleyip dersler çıkardım. Ayrıca yaşadığı bütün problemleri de birer zorlukla mücadele (challenge) örneğiymiş gibi görüp onlarla başa çıkabilme konusunda kendisini rol model olarak belirledim.

Annemle deneyim paylaşımına dayalı yeni iletişim biçimimizin bana en önemli katkısı şu oldu; hayatta henüz hiçbir şey yaşamadığımı fark ettim. Okuduğum yüzlerce kitap, izlediğim onlarca film ve tecrübe ettiğim durumlar bana çok değerli birikimler katmıştı fakat karşımda benim henüz deneyimlemediğim onlarca şeyi yaşamış bir tecrübe vardı. Bu paylaşımları benim için sonraki süreçte çok değerli birer spoiler haline geldi çünkü yaşadığım olaylar karşısında soğukkanlı kalabiliyordum. Bunun nedeni ise, o olayları yaşayabileceğimi biliyordum. Hayatta çok güzel ve çok kötü şeylerin terazinin parçaları gibi hayatımda birlikte yer alacağını öğrenmiştim. Bu yaşam derslerini anneden almanın en önemli sebebi de, sizinle kendi deneyimlerini her zaman paylaşmaya hazır biri olması.

Konuyla ilgili dikkat çekeceğim ufak bir nokta ise, annenizden alacağınız bu hayat derslerinin karar alma süreçlerinizde tek kriter olmaması. “Hayallerinize Giden Yolda Bazen Ailenizle Ters Düşebilirsiniz” adlı yazımızda da belirttiğim gibi, anneniz her zaman sizin iyiliğinizi düşünür fakat kariyeriniz ya da sosyal yaşamınız için her zaman en doğru kararı veremeyebilirler. Bu nedenle, yaşam rehberi olarak görüp deneyimlerinden dersler çıkarın fakat bunu bir araç olarak değerlendirip kendi kararlarınızı kendiniz verin. Bu durum her yerde böyledir. Rehber ya da danışmanlar bir takım şeyler anlatıp önemli anektodlar sunar fakat onlar harfi harfine uygulanmaz. Önemli noktalar olarak görülüp değerlendirilir ve üzerine ilaveler yapılır. Annenizle yapacağınız yaşam deneyimi paylaşımlarının hayatınıza maksimum katkı sağlaması için bu dengeyi kurabilmeniz fazlasıyla önemli..

Hayattaki en değerli yaşam rehberimiz olan annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun. Yanında olsanız da olamasanız da o sizin en içten sevginizi her zaman bilecektir. Siz de bugünden itibaren onu bir Yaşam Rehberi olarak görüp, aranızdaki sevginin çok daha anlamlı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: