İş dünyasındaki ilerleyen yıllarınızda üstleneceğiniz liderlik rolü için hazır olmanızı sağlayan araçlardan biri, o sürece daha önceden pratik yapmış olmanızdır. Çünkü bu sayede liderliğin pek çok gereğini deneyimlemiş olursunuz. Bu konuda benim tercih ettiğim yöntem ise, kardeşimle olan iletişimimizde abi rolünün yanı sıra lider rolünü de üstlenmekti. Şu anda dönüp baktığımda görüyorum ki hem kardeşimin gelişim süreci hem de aramızdaki iletişimin kalitesi açısından bu durum çok daha iyi sonuçlar getirdi.

Liderliği kardeş üzerinde uygulamanın bendeki ilk koşulu, karşılıklı öğrenme süreci başlatmaktı. Kardeşimin hem derslerinde hem de sosyal hayatında daha çok şey bilen birisi olması için mevcut birikimimi aktarırken, onun da benden daha fazla şey bildiği konular olabileceğini hissettirerek bunları paylaşması için zemin hazırladım. Nitekim filmlerin yapım ve dağıtım sürecine ilgi duyan biri olarak yıllardır bu konuya odaklanmış durumda ve başlangıçta benimle paylaştığı araştırmaları, onun kendisini bu alanda daha da geliştirmesi için özgüvenini yükseltmesini sağladı. Ayrıca herkesin birbirinden farklı konularda uzmanlaşabileceğini ve herkesin her şeyi bilmediğini direkt benim söylemiş olmam, kıyaslamalardan uzak bir şekilde tamamen birbirimizi desteklememizi sağladı. Bu süreçte dikkat çeken diğer iki nokta ise; liderliği bir hiyerarşi şeklinde değil samimiyet ekseninde yapmak ve onun her zaman beni abi figürünün yanı sıra bir yol gösterici + koruyucu olarak görmesiydi. Bu saydığım özelliklerin tamamı günümüz liderlerinden beklenen şeyler aslında.

Elbette sadece liderlik figürüne takılmayıp abi/abla rolünüzü de dengeli bir şekilde sürdürmelisiniz fakat liderlik zaten büyük oranda abi/abla rolünün gerekliliklerini de yerine getirecektir. Bu süreçte hatalar yapabilir, bazen yanlış liderlik davranışları sergileyebilirsiniz fakat bu sizi moral bozukluğuna uğratmasın. Hepsini birer öğrenme süreci olarak görüp yolunuza devam etmelisiniz. Bu hataları iş dünyasında yapmak yerine daha erken aşamada yapıp notlar almak sizi daha erken olgunlaştırıp kariyerinizde daha hızlı yükselmenizde yardımcı olacaktır. Kardeşinizin kendi gelişim sürecinde daha fazla yer alacak olmanın mutluluğu da ekstra güzel tabi.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: