Genel İLİŞKİLER

Uzak Mesafeli İlişkilerde Nelere Dikkat Etmelisinz?

İnternet üzerinden iletişim kurmanın bu kadar kolaylaştığı dönemde ikili ilişkiler de kendi dinamiklerini değiştirmeye başlamış durumda. Artık daha fazla insan, gerçek hayatta tanışmadığı insanlarla internet üzerinden konuşup flört evresine geçebilmekte. Bunun yanı sıra gerçek hayatta tanışıp belki flört ya da sevgililik evresinden sonra birbirinden mesafe olarak uzaklaşan çiftler de internet sayesinde iletişimlerini sürdürebilmekteler. Bu durum iyi bir şey gibi gözükse de çok kırılgan noktaları içerisinde barındırıyor. Dolayısıyla aranızda mesafelerin olduğu bir ilişki yaşıyorsanız, gerçek hayattakinden daha fazla dikkat etmeniz gereken noktalar var.

İlk olarak, karşınızdaki insanın sizden daha çabuk şekilde sıkılabileceğini bilmelisiniz. Aranızda gerçekten iyi bir enerji oluşmuş olabilir, birbirinize değer verebilirsiniz fakat aranızdaki bağ çok ince bir ipten yapılmış durumda. Bu nedenle kıskançlık ya da geç cevap yazmak gibi ufak konularda tepki verirken çok daha dikkatli olmalısınız. Belki gerçek hayatta mükemmel anlaşan, birbirini tolere eden kişiler olabilirsiniz fakat sosyal medya (ve aslında dijitalin geneli), yapısı itibariyle tüketilmeye odaklı bir yer. Bu da, karşınızdaki insanın sizden vazgeçmeye olan eğilimini gerçek hayattakine göre çok daha fazla artırmakta.

Tabi buradan, mesafe ilişkilerinin sadece riskli ve olumsuz bir şey olduğu sonucu çıkmamalı. Bazen çok iyi ilişkiler için zemin oluşturabiliyor. Mesela gerçek hayatta hiçbir şekilde tanışamayacağınız ve sizinle aynı yöne bakabilen insanları dijital dünya sayesinde tanıyıp flört edebiliyorsunuz. Benzer şekilde, belki hayatınızdaki doğru insanı bulduğunuzda sırf aranıza mesafe girdi diye onu kaybetmiş olmuyorsunuz. Dijital dünya size bu insanlarla iletişim başlatma ya da mevcut iletişimi sürdürme imkanı tanıdığı için çok değerli fakat sadece kendi içinde daha fazla hassasiyet istiyor. Mesela internet üzerinden aylarca konuştuğunuz biriyle yüz yüze geldiğinizde ilk buluşma heyecanıyla sohbet çevirememe problemi olmaz, çünkü zaten birbirinizi tanıyor olursunuz. O rahatlıkla gayet akışkan bir diyalogunuz olur. Öte yandan bu kaliteli diyalogu gerçek hayata taşımak için öncesinde biraz daha tolere edebilen, karşısındakini çok sıkmayıp fazla da serbest bırakmayan biri olmalısınız. Kelebeği tutmak gibi düşünebilirsiniz bu durumu. O kelebeğin sizinle yaşaması ya da sizden ayrılması tamamen göstereceğiniz yaklaşıma bağlı.

%d blogcu bunu beğendi: