Özellikle son bir yıldır artan yoğunluğumdan dolayı çok daha fazla mental yorgunluk hissedince dinlendirici etki yapan unsurlara da aynı şekilde odaklanmaya başladım. Uzun yürüyüşler zaten yıllardır hayatımda bu etkiyi yapıyordu fakat sadece ona bağlı kalmamak için alternatifler geliştirmek istedim. Sonrasında öykü kitaplarının yapmaya başladığı bu etki ise aslında planlanan değil kazayla fark ettiğim bir iyileştirme yöntemi oldu. Şöyle ki; öykü kitaplarına geçen yıl ilgi duymaya başladığımda bana herhangi bir şekilde iyi gelmesi gibi bir beklentim yoktu. Bir arkadaşımın Barış Bıçakçı’nın Bizim Büyük Çaresizliğimiz kitabını hediye etmesiyle başlayan öykü okuma serüvenim, sonrasında öykülerin hayatımda özel bir yere sahip olmasını sağladı.

Son aylarda kendi hayat muhasebimi yaparken düşündüğüm konulardan biri de tam olarak bununla ilgiliydi aslında. Öykü kitaplarının yaptığı bu rahatlama hissini yıllardır roman kitapları neden yapamamıştı? Sanırım bunun en iyi yanıtı, roman kitaplarının okuyucuyu düşünmek için efor sarf etmeye yöneltmesi. (Psikolojik ve felsefi ögelere sahip romanları daha çok sevdiğimi düşünürsek bunun da etkisi olabilir) Bu nedenle roman okuduğumda dinlenmek bir yana bazen daha fazla yorulduğumu bile söyleyebilirim. Stefan Zweig gibi daha hafif sayılabilecek romanlara sahip yazarlar bu durumdan bir nebze kurtarıyordu fakat yine de kitapta kurdukları dünya itibariyle iyileştirme boyutunca çok etkili olmadığını söyleyebilirim. Dolayısıyla roman okumaya halen devam etsem de benim için öykü kitaplarına göre daha farklı bir yerde konumlanıyor.

Öykü kitaplarının bu etkiyi sağlamasındaki ana sebep ise, genellikle birkaç hikayeden oluşup naif bir dünya sunması. Üzerinde ekstra düşünmenizi gerektiren olaylar yok, bir hikaye anlatıcısı (storyteller) size çeşitli durumlar anlatıp zihninizi sadeleştiriyor. Hele ki bu anlatılanlar iyi bir kurguya ve başarılı betimlemelere sahipse kitabı okurken çok keyifli ve kaliteli bir zaman geçirdiğinizi hissedebiliyorsunuz. Bu keyifli ve kaliteli zamanı sağlayan kurgu+betimlemeler, aynı zamanda zihninizi de dinlendirdiği için yapacağınız işlere çok daha iyi bir şekilde odaklanabiliyorsunuz. Aynı zamanda kafaya pek çok şey takıyorsanız birinin size çeşitli hikayeler anlatması o kafaya taktığınız problemleri en azından bir süreliğine unutmanızı da sağlıyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: