Genel Liderlik Notları

Liderlik Notları #1 – İnsanlar Sizin Yanınızdayken Kendilerini Güçlü Hissetmeli


Bu seriye başlamadan önce ilk olarak iyi bir liderliğin neleri gerektirdiğini düşündüm. Bunu haritalandırdığımda onlarca farklı faktör yer aldı, hepsini serinin diğer yazılarında tek tek ele alacağım fakat başlıktaki konu bunlar arasında çatı faktör olarak ön plana çıktı. Bunun nedeni ise, insanların sizin yanınızdayken kendilerini güçlü hissetmesi sadece iş hayatıyla ilgili bir şey değil. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla iletişimlerinizde de liderliğinizi göstermeniz için bu unsuru sağlamanız gerekiyor.

Örneğin dört kişilik bir arkadaş grubunuz var ve siz hariç herkesin modu düşük. Birinin sınavları kötü geçmiş, ötekisi hayatının yoğun tempoda gitmesinden yorulmuş vs.. Bu durumda siz liderlik rolünü üstlenip onları kendilerine getirebilirsiniz. Gerek konuşmalarınız gerekse ayarlayacağınız bir etkinlikle onların kendilerine olan güvenlerini geri kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Tabi bu konuşmaların merkezinde “halledersin, çözülür ya” gibi klişeler değil, onların duygularına hitap eden cümleler yer almalı. Bunları her zaman değil de belli periyotlarla yapıp diğer buluşmalarda da kararlı duruşunuzu ön plana çıkardığınızda insanlar sizinle olduklarında kendisini güçlü hisseder. Çünkü sizin verdiğiniz enerji, onun sorunları çözebileceğine inanmasını sağlar. Daha önce bunu hissedememiştir, sebebi ise muhtemelen çevresinde kendisine böyle odaklanılan bir iletişim yaşanmamıştır.

Bunun aynısını iş dünyası için de düşünebilirsiniz. Liderliğini yaptığınız ekip, satışlar beklentilerin altında gittiğinde moral bozukluğu yaşayabilir. Karşılaştıkları bir kriz bütün şirkettekilerin karamsar yaklaşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda onları ayağa kaldırabilecek olan tek kişi sizsiniz. “Ölümden başka her şeye çare bulunabilir ve siz bu çareyi bulabilecek yetenektesiniz.” mesajını verdiğinizde onlar zaten gerekeni kendiliğinden yapacaktır. Bunu yapabilmek, onlara teknik bilgi sunmaktan çok daha önemlidir. Teknik bilgi de önemli fakat onu başka şekilde ikame edebilirsiniz, kendine olan güveni ve kararlılığı kazanmanın yolu ise liderden geçiyor.

Bu özelliğe sahip olmanın çok önemli olduğundan bahsetmiş olsak da öte yandan ona sahip olmanın gerçekten çok zor olduğunu da söylemeliyiz. Sizin de canınızı sıkan, moralinizi bozan, başaramayacağınızı düşündürten olaylar başınıza gelecek. Bir lider olarak bunları ekibinizdekilere (ya da çevrenizdekilere) hissettirmeden onları halen kendilerine inandırmak çok büyük bir irade gerektiriyor. Öte yandan bunu başarabildiğinizde ise hem sosyal hem de iş hayatınızda insanların çevrenizde yer almak istediklerini, sizinle geçirdikleri zamanı bir öğrenme süreci olarak gördüklerini hissedeceksiniz. Bu da sahip olduğunuz liderliğin güzel yanlarından biri olacak.

%d blogcu bunu beğendi: