google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Genel KİŞİSEL GELİŞİM

Kararsızlık Problemini Nasıl Aşabilirsiniz?

İnsan, kompleks yapısı nedeniyle karar vermekte çok zorlanan bir varlıktır. Gün boyunca aldığımız yüzlerce kararın bizden bağımsız olarak beynimizde otomatik bir şekilde gerçekleşmesi de bununla ilgili aslında. Yine de gün içerisinde otomatik olarak karar vermeyip üzerinde düşünmek zorunda kaldığımız pek çok durum olabiliyor. Bu olayı kendi adıma çözme şeklim ise, iki durumu kıyaslayıp olası senaryolar yazmakla oluyor.

Örneğin, yeni bir şeye girişmek istiyorum ve bununla ilgili kararsızlıklarım var. Bu yeni şey ille de proje olmak zorunda değil, farklı bir hobiyle ilgili kurs da olabilir. Eğer ciddi zaman kaybettirecekse ve hayatımın o döneminde zaman benim için ekstra kıymetliyse gitmiyorum, çünkü o hobinin kazançlarını elde ederken bile aklımda yitirdiğim zaman olacak. Eğer cesaret gerektiren bir kararsızlık ise bu kez; “başıma en kötü ne gelebilir?” sorusunu soruyorum. Çok büyük bir sorun yaratmayacaksa deniyorum, en azından öğrenme sürecime bir katkı oluşturuyor. Ya da kıyafet alırken iki ürün arasında kararsız kaldıysam bu sefer de şunu düşünüyorum; “Hangisi benim yansıtmak istediğim hikayeye daha uygun?” (Evet, tıpkı kurduğumuz cümleler gibi kıyafetlerimizin de bizim hikayemizin bir yansıması olduğunu düşünüyorum. Kararsızlık anlarında bu kriteri ön plana almak seçim yapmamı kolaylaştırıyor.)

Kendi karar verme sürecimi anlatırken şunu kabul etmeliyim; elbette kararlarımın yanlış çıktığı oluyor. Mesela o farklı hobilerle ilgili kursa gitmek isteyip sonradan vazgeçtiğimde giden başka bir arkadaşım müthiş deneyimler yaşadığını anlatınca “acaba yanlış karar mı aldım ya?” düşüncesi oluşuyor fakat bunlar bana pişmanlık yaşatmıyor, çünkü kendi seçim kriterlerime göre hareket ettim. Kendi aldığım kararlar bana bir yol hazırladı, bu kararların tersini alsaydım başka bir yol hazırlanacaktı. Önemli olan kararlarınızı alırken bunu bir zemine dayandırmanız. Kendi içinizde ufak seçim kriterleri belirleyip bunları filtreleme yöntemi olarak kullanabilirsiniz mesela. Bazen hatalı kararlar verdiğinizde ise takılıp kalmak yerine onları da birer tecrübe olarak eklersiniz, böylece sonraki kararlarınız daha da güçlü bir zemine sahip olur.

%d blogcu bunu beğendi: