Genel KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Kelime Öğreniminde Haritalandırma Tekniği

Aslında haritalandırma tekniği hiç bilinmeyen bir şey değil, hatta çoğu hazırlık bölümünde de kullanılır fakat genellikle hazırlıktan sonra uygulanmadığı için öğrenme süreçlerinde kullanılmaz. Kişisel olarak geçen seneden beri çok daha fazla şekilde kullandığım ve kelime bilgimi inanılmaz geliştirdiği için bu tekniğe yer vermek istedim. Bu teknikteki temel amaç; Türkçe bir kelime gördüğünüzde, o kelimeyi tam olarak karşılayan 3-4 farklı İngilizce kelimeyi aynı anda hatırlamanızı sağlamak. Örneğin, sağlamak kelimesini gördüğünüzde aklınıza sadece provide gelmesi değil; ensure, assure, supply gibi o anlamı taşıyabilecek diğer kelimeleri de hatırlamanız.

Bu teoriyi uygulamak için bir sayfada kare kutucuk çizin. İlk kelimemiz mütevazı olsun, kutucuk içerisine bu kelimeyi yazın. Sonrasında kutucuğun sağına, soluna, aşağısına ve yukarısına dört tane ok çıkartın. Mütevazının İngilizcedeki en yaygın karşılıkları humble, modest, unassuming ve lowly. Bunları ok çıkardığınız bölgelere yazın. Bu tekniğin, deftere direkt kelime yazmak yerine kullanılmasının nedeni ise; kelime yerine bir harita oluşturduğunuzda beyniniz onu görsel olarak algılıyor. Dolayısıyla düz yazı yerine bu şekilde daha fazla ilgisini çekiyor ve kelimeleri farkında olmadan hatırlamaya başlıyorsunuz. Ayrıca oklar sayesinde kelimeler arasında da bir bağ kuruyorsunuz. İngilizce bir şeyler okurken humble’ı gördüğünüzde aklınıza direkt modest, unassuming ve lowly de gelebiliyor. Düz bir şekilde kelimeyi yazdığınızda ise sadece hedeflediğiniz bir kelimeyi öğrenmiş oluyorsunuz. Bu farkı özellikle de İngilizce köşe yazıları okuyorsanız daha rahat hissedebilirsiniz. Business Insider ya da CNN Business gibi portallardaki köşe yazılarına bakarsanız yazarları mümkün olduğunca farklı anlamlar kullanmaya çalışır. Bunun sebebi, diğer dillerde de olduğu gibi dili mümkün olduğunca çeşitli ve estetik bir şekilde kullanmak.

Haftalık Görevler Defteri mantığında olduğu gibi kelimeler için de bir defter edinip sadece haritalandırma tekniğiyle kelime öğrenimini bu defter sayesinde yapabilirsiniz. Örneğin, defteri kendi içinde iki kısma ayırıp bir kısmına sosyal hayatla ilgili, diğer kısımda ise sektörünüzle ilgili kelimelere odaklanabilirsiniz. Üstüne bir de portal takipleri yapmaya başladığınızda bu kelimeleri aktif olarak yazıların içerisinde görmek öğrenme sürecinizi çok daha kaliteli bir hale getirecektir.

%d blogcu bunu beğendi: