Orta büyük ya da büyük firmaların pazarlama departmanlarında çalışıyorsanız dijital ajanslar sizin için oldukça önemli bir iş ortağı (ya da adayı). Bu noktada iki firma çeşidi için de çeşitli problemler ortaya çıkıyor. Sizler dijital pazarlama alanında çalışma potansiyeli olanlar olarak şimdiden bunları gözlemlemeli ve bu doğrultuda çözümler geliştirmelisiniz. Bu sayede firmanızın ajansla bir anlaşmazlık yaşamasının önüne geçebilir ya da hali hazırdaki düzenin daha kreatif bir şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz.

Orta büyük ve büyük firmaların iki ayrı sorununa odaklanacak olursak; orta büyük firmalar ajansla anlaştıklarında tam olarak ne istediklerini ifade edemeyebiliyorlar. Özellikle de dijitalde değil real hayatta iş yapan firmalar internette de görünmek istediklerinde bu süreç biraz sancılı geçebiliyor. Eğer mezuniyetten sonraki süreçte fark yaratmak istiyorsanız bu gibi firmalar sizin için daha iyi olabilir. Bu firmalarda yapmanız gereken ise, iyi bir hikaye oluşturmak. Çünkü ajans size hikaye oluşturmaz, sistem inşa eder. Şirketinizin çalışma alanlarını ve hedef kitlenizi verirsiniz, onlar da sizin adınıza belli periyotlarla içerik paylaşır. Bu sizi profesyonel gösterir fakat eğer internette fark yaratmak isteyen orta büyüklükte bir firmaysanız sadece ajansla bu amacınıza ulaşamazsınız. Bunun için kişisel olarak sürekli bir şekilde trendleri takip etmeli, anlık nükteli içerikler geliştirebilmeli, insanların duygularına hitap edebilmelisiniz. Tabi bunları yaparken yer aldığınız sektör de çok fark ediyor.

Örneğin, forklift üretici bir firmada çalışıyorsanız Game of Thrones’un bugünkü finaliyle ilgili bir içerik oluşturamazsınız. Çünkü forklift alacak olan kitlenin amacı eğlence değil, en iyi performansı en iyi fiyata almaktır. Bu yüzden onların duygularına odaklanmak için fiyat-performans tabanlı gönderilere yönelmelisiniz. Öte yandan eğlence (entertainment) dünyasında yer alıyorsanız ve özellikle de içerik üreten bir firmadaysanız Game of Thrones’un finalini bir şekilde kendi alanınıza uyarlayıp RT-beğeni kasmanız gerekiyor. Mesela bunu ajanstan bekleyemezsiniz çünkü bir ajans aynı anda onlarca farklı sektörden firmayla iş yapabiliyor, hepsine tek tek sektörel hikaye oluşturabilmesi mümkün değil. Bunu yapabilme becerisini elbette bir günde elde etmenizi bekleyemeyiz, zaten firmalar bu yüzden “deneyim” konusunda bu kadar ısrarlılar fakat henüz öğrenciyken vaka analizleri çözmeye başlarsanız mezun olduğunuzda yeni mezun için ciddi bir deneyime sahip olabilirsiniz. Bununla ilgili olarak dün (18 Mayıs) Endüstri Mühendisliği bölümü için yayınladığımız Haftalık Görevler serimizin dördüncü bölümünü öneririz. Farklı bölümlerde olan okuyucularımızın da bu vaka analizini inceleyip üzerinde çalışması kendilerine fayda sağlayacaktır.

Büyük firmalardaki sorun ise, zaten hali hazırda markalaştıkları için sorumluluğun neredeyse tamamını ajansa bırakıyorlar. Bu durumda tıpkı orta büyüklükteki firmalar gibi, onların da sosyal medyada konuşulma oranı pek yüksek olmuyor. Onlar için sosyal medya bir nevi yer alınması gereken vitrin. Gereken ögeleri sergiliyorlar ama bunların çok fazla kişi tarafından görülmesi çok da öncelikleri değil. İşte sizin fark yaratacağınız alan da yine tam olarak burası. Eğer gerçek hayatta yüksek bir iş akış hacmine sahip olan büyük firmayı dijital dünyada da aynı başarıyla yönetebilirseniz o zaman zaten dijital pazarlamada çok daha farklı unvanlara ulaşacağınız günler yaklaşacak demektir. O yüzden bu nokta biraz daha iş hayatınızın sonraki sürecini kapsamakta. Eğer başlangıçta direkt kurumsal hayatta yer almaya çalışırsanız o pazarlama birimi ve ajans arasındaki o zincirin içerisinde yaratıcılığınızı kullanmanız biraz zor olabilir, bu nedenle ilk başta orta büyüklükteki firmayla başlayıp zamanla ilerlemek daha doğru olabilir.

Son olarak şuna da değinelim; dijital ajanslar kurumsal firmalar için zorunluluk sayılabilir, çünkü her birimin kendi içinde iş yükü var, dijital pazarlamadaki işlerin tamamlanması için bir ajans desteği fazlasıyla önemli fakat orta büyüklükteki firmalarda bazen iş yükünü kendiniz de üstlenebilirsiniz. Bunun için öncelikle şirketin iş alanlarını, ulaşmak istediği hedefleri ve (varsa) şu ana kadarki dijital pazarlama stratejilerini incelemeniz gerekiyor. Sonrasında olası ajans-firma işbirliği ve bu işbirliğinin boyutlarını belirleyerek iş hayatında aktif rol alıp kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkabileceğiniz süreci başlatabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: