1) Yetkilendirilmiş Yükümlülük Sertifikasını Araştırın: Şu anda ülkemizdeki dış ticaret sektörünün en önemli dinamiklerinden biri yetkilendirilmiş yükümlülük sertifikası. Özellikle dijitalleşmenin bu sektörde de etkisini göstermesiyle birlikte uzun vadede bu sertifikanın kaçınılmaz olduğu firmalar tarafından anlaşılmış durumda. Yine de prosedürlerinden dolayı ilk başta büyük firmalar almaya başlarken, KOBİ firmaları daha sonraki süreçte bu belgeyi almaya çalışacak. Sizler bu süreçte danışman olarak ön plana çıkabilirsiniz, tabi bunun için YYS mevzuatını çok iyi şekilde bilmeniz gerekiyor. İşe ilk olarak YYS’nin gerekli 100 civarı maddesini inceleyerek başlayabilirsiniz.

Bu sertifikanın tüm prosedürlerini bilenler şu anda firmaların danışmanlığını yapıp YYS’yi alma süreçlerini yönetiyor, dolayısıyla iyi bir iş imkanı bulunmakta. En azından göz atmaya değer bir konu.

2) Firmaların Bu Sertifikayı Alma Sürecini Yorumlayın: YYS’nin alınma sürecini ve diğer prosedürlerini öğrendikten sonra bunları bir yazıda yorumlayın. Kendi yorumlarınızı yazdığınızda bilgilerin akılda kalması da kolaylaşacaktır. Yazınızı mümkün olduğunca bilgi yerine bilgiyi yorumlama üzerine yazarsanız elbette çok daha iyi olacaktır. Aşağıdaki soruların yanıtını vermek bir örnek olabilir:

– Yetkilendirilmiş Yükümlülük Sertifikası almanın ne gibi avantajları bulunuyor?

– Bu sertifikayı alma sürecinde ne gibi problemler yaşanabiliyor?

– Bu sertifikayı almanın maliyeti nedir?

Ayrıca konuyla ilgili “İİBF’liler İçin Uzmanlaşma Alanı Önerisi: Yetkilendirilmiş Yükümlülük Sertifikası” adlı yazımız da size araştırmalarınız için fikir verebilir.

3) Sektörünüzden 5 Terimin İngilizcesini Öğrenin: Araştırdığınız konuları yorumlamak ve İngilizce ile pratikler haftalık görevlerin önemli bir bölümünü oluşturacak, çünkü ikisinin de size mezuniyet sürecinde birer yetkinlik kazandırması gerekmekte. Bizim bu konudaki önerimiz, Haftalık Görevler için bir defter edinerek İngilizce pratiği ve bilgiyi yorumlama köşelerini o defterde yapmanız yönünde. Böylece elinizde çalışmalarınızı gösteren bir arşiv olur, geriye dönüp baktığınızda kendinizdeki o gelişimi bizzat görebilirsiniz. Bu konudaki ilk çalışma ise beş kelimeyi yazıp bunları önümüzdeki haftaya kadar ezberlemek.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: