1) OBOR Projesini Araştırın: İlk haftalarda mümkün olduğunca farklı bölgeler ve sektörlerle ilgili görevler olacak. Çünkü global dünya yapacağınız işin önemli bir parçası, bu nedenle olabildiğince farklı ülkelerin kültürünü, stratejisini ve bakış açılarını bilmelisiniz. OBOR da şu anda Çin’in en önemli projelerinden biri. Batı Avrupa ile ticaret yollarını entegre etmek isteyen Çin, bu doğrultuda eski İpek Yolu’nu canlandırmaya çalışıyor. 2030’a kadar sürmesi beklenen bu proje için yaklaşık 50 milyar dolar ayırdıklarını düşünürsek ne derece önemli olduğunu anlamak daha iyi olacaktır. Dolayısıyla şu anda Çin’in ekonomi ve ticari stratejilerini yorumlamak için bu konuyu bilmek gerekiyor.

2) OBOR Projesiyle İlgili Öğrendiklerinizi Yazıya Aktarın: Bu konuda bir defter de tutabilirsiniz aslında. Önümüzdeki haftalarda da yazmaya dayalı çeşitli görevlerimiz olacağı için onları defterinizde bir gelişim süreci olarak kaydetmek güzel olabilir. Bu yazıyı 250-300 kelimede tutmanız yeterli fakat yazının içeriği bilgi değil, bilgiyi değerlendirmeye dayalı olacak. Örneğin, aşağıdaki soruların yanıtlarını verebilirsiniz.

– Çin’in OBOR projesindeki en büyük engeller neler?

– Bu proje, Çin ekonomisi ve ticaretine ne gibi katkılar sağlayacak?

– Bu proje, Batılı firmaların Çin’deki üretim tesislerini ülkelerine geri çekmelerini engelleyebilir mi?

Bu gibi yazıların avantajı, size yorumlama kabiliyeti kazandıracak. “Ben henüz uzman değilim, yorumlarım çok iyi olmaz” gibi düşünmeyin, önemli olan bir adım atmış olmak. Şu anda dört dörtlük analiz yapmanız beklenemez elbette fakat bunları düzenli olarak yaptıkça sektörel bakış açınız ve analiz gücünüz oluşacak, bu nedenle oldukça önemli.

3) Çin’in Yönetimi Kitabını Okumaya Başlayın: Çin’in Yönetimi, Çin Başkanı Xi Jinping tarafından yazıldığı ve stratejileri içerdiği için önemli bir kitap. Kitabı okuduğunuzda Xi Jinping dönemindeki Çin’in bugüne kadar hangi yolu izlediğini ve bundan sonra nereye evrileceğini daha derinlemesine gözlemleyebilirsiniz. İki kitaplık bir seri olan Çin’in Yönetimi, dilimize de tercüme edilmiş olarak bulunabilmekte.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: