1) Kriz Yönetimi Kavramını Araştırın: Şu anda Psikoloji mezunlarının çalışmaya en yatkın olduğu alanlardan birisi (tabi psikolojinin kendi çalışma dallarını saymazsak) yönetimsel faaliyetler. Çünkü firmalar yeni yatırım yapma, satın alma, devir işlemleri (exit) gibi durumlarda eğer kriz yönetimi içerisindeyse psikolojik olarak bir temeli olmayan kararlar alıyorlar. Bu nedenle yakın zamanda kurumsal firmalarda Kriz Yöneticisi olarak çalışan psikologlar göreceğiz. Şu anda kriz yönetimi daha çok bir beceri (skill) olarak teknik yöneticilerin görevi olsa da yakın zamanda –en azından kurumsal firmalar için- bunun başlı başına bir meslek olduğunu göreceğiz. Bu nedenle ilk hafta için bu kavramı araştırmanızı ve neleri kapsadığını incelemenizi öneriyoruz.

2) Kriz Yönetimiyle İlgili Yorumlarınızı Anlatın: Haftalık Görevler’in en önemli yerlerinden birisi, araştırma konularının daha sonra yorumlama görevleriyle birlikte pekişmesi. Nitekim burada da kriz yönetimini araştırdıktan sonra onunla ilgili birkaç paragraflık yorumlama yazısı yazmanızı istiyoruz. Bunun nedeni ise, günümüzde artık bilginin kendisinden ziyade onu yorumlayabilmek önemli. Bu nedenle sizin de bilgiyi yorumlama özelliğinizin ön plana çıkması gerekiyor. Bu konuda aşağıdaki sorular size fikir verebilir, onları yanıtlayarak başlayabilirsiniz;

– Kriz Yönetimini yapacak insan(lar) nasıl bir yapıda olmalı?

– Siz kendinizi kriz yöneticisi olarak görüyor musunuz? Sizce bu konudaki artılarınız ve eksileriniz neler?

– İş dünyasındaki en önemli kriz yönetimi problemleri sizce neler olabilir? Siz bunları –şimdiki bilgileriniz ve yorumlama gücünüzle- nasıl çözmeyi denerdiniz?

3) Psikolojiyle İlgili 5 Terimin İngilizcesini Öğrenin: İngilizce herkeste olduğu gibi sizde de çok önemli bir başlık. Bu nedenle Psikolojiyle ilgili çalışmalarda da İngilizce pratiklerine bolca yer vereceğiz. Bu konudaki önerimiz, Haftalık Görevler çalışmalarına yönelik bir defter edinmeniz yönünde. Böylece yorumlama ve İngilizce pratiklerini o deftere yapıp kendi kariyer planlamanızda bir arşiv olarak tutabilirsiniz. Belli periyotlarla dönüp geriye baktığınızda kendinizdeki gelişimi görmek de sizi motive edecektir. Bu kelimelerin içeriğiyle ilgili bir sınırımız yok, psikoloji biliminin içerisinde yer alan terimlerden biri olması yeterli.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: