google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Genel Haftalık Görevler PSİKOLOJİ

Haftalık Görevler: PDR (28 Nisan-4 Mayıs)

1) Önümüzdeki Haftaya Kadar PsychologyToday’den En Az Üç İçerik Okuyun: PsychologyToday şu anda psikoloji alanında en revaçta olan portallardan biri. Hem içeriklerinin kaliteli olması hem de psikoloji dünyasının pek çok detayına odaklandıkları için alanında önemli bir yere sahip. Dolayısıyla sektörel gelişim açısından takip etmeniz önemli. Ayrıca İngilizce konusunda aşinalık kazanmak için yabancı dili günlük hayatınızın olağan akışına entegre etmeniz gerekiyor. Bu esnada öğreneceğiniz sektörel terimler de sonraki süreçte fazlasıyla işinize yarayacaktır.

2) Bir Basketbol Maçını Psikolojik Danışman Gözüyle İzleyin: Haftalık görevlerde mümkün olduğunca farklı kategorileri tanımanızı istiyoruz, bu nedenle bazen çeşitli uygulama görevlerimiz olacak. Bu görevlerden ilki, bir basketbol maçı izlemek. İzleyeceğiniz maçta, aşağıdaki üç unsurun olup olmadığını incelemenizi istiyoruz:

– Peş peşe başarılı üçlük atan oyuncuların ritmi

– Maç içinde 15 sayının üstünde farka ulaşan takımın sonraki süreçte oynayacağı oyun

– Erken bir şekilde üç ya da dört faule ulaşan oyuncunun sonraki süreçte uyguladığı oyun stratejisi

Bu üç maddenin sizin için önemli olan kısmı; teknik bilgiden çok psikolojik reflekslere dayalı olması. Şu anda bu süreçleri antrenörler yönetse de yakın zamanda psikolog ya da psikolojik danışmanlar bu konuda ön plana çıkacak. Benchte psikoloji biliminde uzmanlaşan biri olabileceği gibi, bu uzmanların kendi psikolojik sistemlerini geliştirip antrenörlere kurs verme ihtimali de mevcut.

3) Bu Maçtaki Gözlemlerinizi Kağıda Yazın: Yukarıdaki üç maddeyi gözlemledikten sonra bunları bir kağıda yazın. Aslında defter bu konuda daha iyi olabilir. Hem sektörle ilgili PsychologyToday’de gördüğünüz kelimeleri ve önemli gelişmeleri hem de gözlemlerinizi yazacağınız böyle bir defter, Haftalık Görevler serisini maksimum verimle kariyerinize uyarlamanızı sağlayabilir.

Bu yazıda ilk olarak yukarıdaki üç maddenin tespitleri yer almalı. Sonrasında, bunları psikoloji tabanında nasıl çözebileceğinizi yorumlamanızı istiyoruz. Bu yorumlarınız şu anda çok profesyonel olmayabilir, problem değil. Buradaki amaç farklı psikoloji konularına aşinalık kazanıp yorum gücünüzü artırmak. Bunu düzenli olarak yapmaya başladığınızda zaman içerisinde farklı detayların gözünüze takılmaya başladığını göreceksiniz. Sonrasında psikoloji alanında sahip olacağınız daha geniş birikimle bu tespitlerinizi çözüme kavuşturma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bu böyle olmasa bile en azından farklı bir alanda analiz yapmış olacaksınız ve bu da sizi diğer inovatif kariyer imkanlarına doğru direkt ya da dolaylı olarak yöneltecektir.

%d blogcu bunu beğendi: