Genel Haftalık Görevler Maliye İİBF

Haftalık Görevler: Maliye (3-9 Mayıs)


1)
Evrensel Temel Gelir (Universal Basic Income) Kavramını Araştırın: Yapay zeka ve diğer teknolojilerle birlikte yakın zamanda ekonomik düzenin sil baştan değişmesi bekleniyor, çünkü şu anki düzenle yakın zamanda çok daha büyük işsizlikler yaşanacak. Bu nedenle ekonomi tabanlı bölümlerde okuyanlar için önemli bir çözüm üretme imkanı var. Elon Musk ve diğer bazı girişimciler bu konuda çözüm olarak Evrensel Temel Gelir modelini öneriyor. Bu konuda “Geleceğin Konuları: Sosyal Yaşam İçin Evrensel Temel Gelir” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz, araştırmalarınızdan önce fikir verecektir.

2) Evrensel Temel Gelir’den Öğrendiklerinizi Yorumlayın: Günümüzde bilginin kendisinden daha önemlisi, onu yorumlayabilmek. Dolayısıyla Haftalık Görevler serisinin önemli bir kısmı da araştırma konularını yorumlamaya dayalı olacak. Evrensel Temel Gelir’i araştırdıktan sonra konuyla ilgili fikirlerinizi ve öngörülerinizi anlatmak için 1-2 paragraflık yazı yazın. Örnek oluşturması açısından aşağıda üç soru paylaşıyoruz, yazıda bu soruların yanıtlarını verebilirsiniz;

– İş dünyası evrensel temel gelir modeline nasıl bir destek sağlayabilir?

– Bu modele göre üretim sürecinin içerisinde yer almayan insanlar nasıl bir faaliyette bulunacak?

– Evrensel Temel Gelir’in fonlanmasını sağlamak için şirketler ve devletler dışında başka fon kaynakları bulunabilir mi?

3) Ekonomiyle İlgili 5 İngilizce Terim Öğrenin: Tıpkı yorumlama gücü gibi İngilizce pratikleri de Haftalık Görevler serisinde önemli bir yere sahip olacak. Bu konuda bizim önerimiz, sadece Haftalık Görevler için kullanacağınız bir defter edinmeniz. Özellikle yorumlarınızı ve kelime pratiklerinizi bu defterde yaparak kendiniz için bir arşiv haline getirebilirsiniz. Sonraki dönemde geriye dönüp baktığınızda kendinizdeki gelişimi görmeniz de sizi motive edecektir. Bu kelimelerin içeriği konusunda bir sınır yok, ekonomiyle ilgili olması yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: