1) Önümüzdeki Haftaya Kadar Shipping Solutions’ı (shippingsolutions.com/blog) Takip Etmek: Shipping Solutions normalde ihracatla ilgili çeşitli çözümler sunan bir hizmet firması fakat blog kısımlarını sektörle ilgili iddialı bir içerik portalına dönüştürmüşler. Sitedeki pek çok içeriğin, mesleki gelişiminiz açısından katkı sağlayacağını düşünüyorum. Yazıların İngilizce olması yabancı dil durumunuza bağlı olarak problem yaratabilir fakat en kötü ihtimal Google Translate’ten çevirdiğinizde en azından ana fikri anlayabilirsiniz. Tabi bunu son çare olarak düşünüp mümkün olduğunca çevirmeye çalışmanız önemli.

2) İki İçeriği Seçip Yorumlamak: Geçtiğimiz hafta yayınladığımız Haftalık Görevler serisinde belirttiğimiz gibi, bu görevlerdeki öncelikli misyonlarımızdan ikisi yorum gücünüzü artırmak ve İngilizce okuma pratikleri yapmaya teşvik etmek. Bu kapsamda, ikinci görevimizde siteden iki içerik seçip onları yorumlamanızı istiyoruz. Seçtiğiniz içeriklerde; ana temanın ne olduğu, bu yazının size neler kattığı, eksik gördüğünüz noktalar varsa nelerin ilave edilebileceği gibi detaylara yer verebilirsiniz. Bunları yapmak zaman içerisinde yorum gücünüzü artıracağı gibi İngilizce içerikleri okuma konusunda da alışkanlık edinmiş olacaksınız. Özellikle de bölümünüz Türkçe olup normal hayatınızda da İngilizceyle pek yakın değilseniz bu görev sizin için ekstra değer taşıyor.

3) Beş Kelime Seçip Haftalık Görevler Defterine Eklemek: Shipping Solutions’taki içerikleri okurken yapmanızı istediğimiz bir diğer görev ise, yazılarda anlamını bilmediğiniz beş kelimeyi not alıp Haftalık Görevler defterine eklemeniz. Bu kelimelerin, yazıldıkları metinde en çok kullanılan kelimelerden seçilmesi işlevsellik açısından oldukça önemli. Çünkü deftere dönüp baktıkça bu kelimelere aşinalık kazanacaksınız ve aşina olmak da yabancı dilde kelime öğrenimi için önemli stratejilerden biridir. Dolayısıyla bu öğrenme hakkınızı mümkün olduğunca sık kullanılan –ve tabi anlamını bilmediğiniz- kelimelerden yana kullanmanızı öneriyoruz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: